biznes

Intel zintegruje obsługę Thunderbolta 3 w swoich procesorach

Intel nie jest zadowolony z tempa, w jakim na rynku przyjmuje się Thunderbolt 3. Dlatego firma zamierza zmienić strategię i już niebawem zrzeknie się dodatkowych dochodów z tytułu wykorzystania tego gniazda, oraz zapewni obsługę standardu bezpośrednio w kolejnych generacjach swoich procesorów.

Standard złącz USB jest na tyle obszerny, że właściwie w ciągu lat powstała cała rodzina wtyczek na nim opartych. Wprowadzone stosunkowo niedawno złącze USB Type-C nie jest tutaj wyjątkiem, a sam fakt, że dany port wykorzystuje ten rodzaj wtyczki, nie znaczy jeszcze, że wykorzystuje tę samą technologię. Tak jak w przypadku standardu Thunderbolt 3, opracowanego początkowo przez Intela we współpracy z Apple, który posiada kilka dodatkowych cech, ale jakoś nie przyjął się za bardzo na rynku.

Intel, który zdaje sobie sprawę z wolnej adaptacji tego interfejsu, chce w końcu coś z tym w końcu zrobić. Amerykańska firma poinformowała właśnie, że w przyszłym roku udostępni producentom pełną specyfikację techniczną Thunderbolt 3. Firma zrezygnuje też z pobierania opłat licencyjnych.

Intel planuje także zintegrować obsługę standardu Thunderbolt 3 w kolejnych generacjach swoich procesorów, jednak nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy ma to nastąpić. Amerykańska firma ma nadzieję, że te kroki przyspieszą adaptację interfejsu, także w przypadku tańszych akcesoriów.

Zdjęcie: Flickr/pestoverde

podobne treści