biznesWiadomość głównawynalazki

Intel zaprezentował pierwszego smartphone’a z procesorem Merrifield

Intel pokazał dziś pierwsze urządzenie mobilne zbudowane w oparciu o chip Merrifield, który ma mieć dużo lepsze możliwości niż obecna generacja procesorów Atom.

Według Toma Kilroy’a, który prezentował urządzenie na tajwańskich targach Computex, Merrifield oferuje o 50 procent lepszą wydajność oraz „znacznie” wydłuża czas działania smartphone’ów w porównaniu do wcześniejszej generacji procesorów.

Na początku przyszłego roku Merrifield ma trafić do producentów, którzy mają wykorzystywać go w smartphone’ach wymagających dużej wydajności. Ponadto w wielu innych urządzeniach chip ma zastąpić obecną generację procesorów Atom o nazwie Medfield.

Dzisiejszy rynek procesorów mobilnych zdominowany jest przez procesory ARM. Intel ma nadzieję, że jeśli Merrifield pozwoli producentom osiągnąć lepsze rezultaty jeśli chodzi o wydajność, więcej chipów ich produkcji znajdzie się pod maskami naszych gadżetów. Ale nie będzie łatwo – na tym rynku dominuje ARM, które oświadczyło w tym tygodniu, że jeśli chodzi o stosunek mocy do wydatkowanej energii elektrycznej, ich procesory są o generację do przodu w stosunku do propozycji Intela.

Tymczasem Intel twierdzi, że chip Merrifield, który oparty jest na nowej architekturze Silvermont, zużywa 4,7 mniej energii niż jego poprzednik. Procesory Merrifield będą produkowane w technologii 22 nanometrów a ich tranzystory nie są drukowane obok siebie ale ustawiane w przestrzeni, co pozwoliło na zwiększenie mocy przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii. Dodatkowo Merrifield ma wspierać także technologię LTE, choć Intel nie pochwalił się czy LTE jest wbudowane bezpośrednio w procesor czy obsługiwane jest przy pomocy innego chipu.

Zdjęcie: Flickr/Josh Bancroft

podobne treści