smartfonyWiadomość główna

Intel twierdzi, że Android nie jest gotowy na procesory wielordzeniowe

Wiele smartphone’ów z Androidem (i nie tylko) posiada niezwykłą moc obliczeniową procesorów z wieloma rdzeniami. Kiedyś coś takiego znajdowało się tylko w zasięgu największych firm informatycznych, dziś mamy to w kieszeniach. Jednak zdaniem Mike’a Bella z Intela, specyfikacje współczesnych słuchawek z Androidem mogą nie być tak imponujące jak to wygląda na pierwszy rzut oka.

W rozmowie z magazynem Inquirer, Bell wyjaśnia, że Android nie jest przystosowany do tego, by w efektywny sposób wykorzystać możliwości procesorów wielordzeniowych. W ekstremalnych przypadkach kilka rdzeni może nawet powodować obniżenie wydajności:

„Przyjrzeliśmy się wielu procesorom wielordzeniowym dostępnym na rynku i, szczerze mówiąc, wcale nie jest oczywiste, że wraz z dodatkowym rdzeniem dostaje się coś w zamian.”

Bell twierdzi, że Android nie wykorzystuje w pełni możliwości procesorów wielordzeniowych, a firmy produkujące kości ARM powinny zająć się tym problemem tak jak zajmuje się nim Intel:

„Sposób, w jaki zaimplementowano [algorytmy szeregowania wątków] obecnie sprawia, że Android nie wykorzystuje wielu rdzeni tak efektywnie jak mógłby. Myślę, że producenci systemów na chipie po prostu nie zainteresowali się tym problemem. (…) W chwili obecnej wykazywany przez niektórych brak zaimplementowania rozwiązań sprzętowych jest największym problemem.”

Nagły przypływ bezinteresownej szczerości ze strony Intela? Nie sądzę. Jeśli szczerość to motywowana tym, ze Intel sam chciałby wejść na ten rynek z własnymi procesorami. Nawet jeśli to konkurencja jeszcze nigdy nie zaszkodziła konsumentom.

[The Inquirer]

podobne treści