biznestablety

Intel Reference Design czyli sposób Intela na fragmentację Androida

Jednym z największych problemów Androida jest jego fragmentacja. Po blisko roku od wprowadzenia Androida 4.4 pod kontrolą ostatniej wersji działa niecałe 20 procent wszystkich urządzeń z tym systemem. Wielu producentów nadal sprzedaje urządzenia z Jelly Bean, a wiele urządzeń nigdy nie doczeka się aktualizacji. Intel ma jednak pomysł na to, jak rozwiązać ten problem.

Przynajmniej w tej części rynku, który interesuje amerykańskiego producenta procesorów, czyli w przypadku Androida dla procesorów x86, który coraz częściej spotykany jest w tabletach. Rozwiązaniem tym ma być wspierany przez Google program o nazwie Intel Reference Design for Android, czyli modelowy tablet przeznaczony dla producentów i deweloperów.

„Wraz z Google zdefiniowaliśmy listę komponentów, a później Intel zbudował pełne środowisko operacyjne oparte na tym urządzeniu,” wyjaśnia Doug Fisher z Intela.

Producenci sprzętu będą więc mogli wybierać spośród przetestowanych wcześniej komponentów i na ich podstawie budować system operacyjny dla swoich urządzeń. Dzięki temu każdy tablet czy smartphone zbudowany w oparciu o Intel Reference Design for Android, będzie mógł być regularnie aktualizowany.

Intel obiecuje, że binarny obraz swojego wydania Androida będzie udostępniany maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od pojawienia się nowej wersji Android Open Source Project oraz że będzie zapewniał zaktualizowane zestawy obrazów systemu, wraz z odpowiednimi sterownikami, przez dwa lata po wprowadzeniu urządzenia do sprzedaży. Dodatkowo Intel obiecuje przejęcie na siebie wszystkich procedur związanych z certyfikacją oprogramowania u Google, co ma przełożyć się na znaczące zmniejszenie kosztów wprowadzenia urządzenia na rynek.

Na papierze wygląda to nieźle, czas pokaże jak będzie sprawdzało się w praktyce. Można mieć tylko nadzieję, że jeśli rozwiązanie się sprawdzi, producenci urządzeń z procesorami ARM pójdą podobną drogą.

Zdjęcie: Flickr/Josh Bancroft

podobne treści