gadżety

Intel prezentuje komputer z Windows 8.1 wielkości pendrive’a

Jeśli wydawało się wam, że Raspberry Pi jest małym komputerem, który zmieści się praktycznie wszędzie, Intel ma dla was niespodziankę. Najnowszy produkt firmy o nazwie Compute Stick mieści się w dłoni, ale i tak wystarczy do typowych zastosowań biurowych i multimedialnych.

Wewnątrz Compute Stick znajduje się czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735F 1,33 GHz, który można podkręcić do 1,83 GHz. Urządzenie wyposażono także w 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej, którą w razie potrzeby można rozszerzyć przy pomocy karty microSD. Za łączność ze światem odpowiadają moduły Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.0. Urządzenie wyposażono także w złącza HDMI oraz USB.

Miniaturowy komputer działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1 with Bing, czyli darmowej dystrybucji Windowsa 8.1 dostępnej jedynie dla producentów urządzeń, która przeznaczona jest dla najtańszych urządzeń. Jedyną różnicą w stosunku do innych wersji tego systemu operacyjnego jest to, że producent zobowiązany jest ustawić jako domyślną wyszukiwarkę Microsoftu.

Między innymi dzięki temu Intelowi udało się utrzymać bardo niską cenę Compute Stick – maleńki komputer ma bowiem kosztować 149 dolarów. W przygotowaniu jest też wersja działająca pod Linuxem, która będzie jeszcze tańsza (89 dolarów), ale w tym przypadku nie wynika to z opłat za system operacyjny (bo takich nie ma), ale z faktu, że będzie miała ono trochę gorszą specyfikację – producent doszedł do wniosku, że lżejszemu systemowi operacyjnemu do działania wystarczy 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej.

Według Intela Compute Stick może współpracować z każdym wyświetlaczem wyposażonym w złącze HDMI. Niezbędne do pracy zasilanie zapewniane jest za pośrednictwem dodatkowego portu microUSB, ale Intel twierdzi, że trwają prace nad opracowaniem rozwiązań, które pozwoliłyby na zasilanie małego komputera bezpośrednio z portu HDMI.

podobne treści