ciekawostkinewsWiadomości promowane

Intel pomoże Hawkingowi sprawniej komunikować się ze światem

Zmagania Stephena Hawkinga ze stwardnieniem zanikowym bocznym to temat na naprawdę długą i bardzo interesującą książkę. Potworna choroba powoli odbiera naukowcowi możliwość porozumiewania się ze światem za pośrednictwem mechanizmu wykorzystującego do tego celu minimalne ruchy jego policzków, tak, że musi on ostatnio ograniczać się do wypowiadania zaledwie jednego słowa na minutę. Istnieje jednak pewna nadzieja na poprawę tej sytuacji. Dyrektor do spraw technicznych Intela, Justin Rattner, oznajmił, że pracuje nad skonstruowaniem nowego, dużo bardziej odpowiadającego potrzebom Hawkinga systemu porozumiewania się ze światem zewnętrznym.

Choć Hawking od dłuższego wykorzystywał do tego celu wyłącznie delikatne ruchy policzków, Rattner doszedł do wniosku, że naukowiec ma jeszcze kilka innych, ruchomych części ciała, które z powodzeniem mogłyby je w tej roli zastąpić (np. oczy). W ostateczności – Hawking mógłby przesyłać informacje do komputera nawet za pośrednictwem alfabetu Morsa.

Obecnie – fizyk korzysta z systemu stworzonego dla niego już w latach 90-tych i według CTO Intela, najwyższa pora na niewielki upgrade.

Technologia ta nie funkcjonuje już na tyle dobrze, by w pełni satysfakcjonować taką osobę jak Stephen, która pragnie i produkuje bardzo wiele informacji. By ją poprawić, zbudowaliśmy nowy, dostosowany do charakteru wypowiedzi interfejs, który dużo lepiej przewiduje kolejne słowa osoby korzystającej z mechanizmu.

Brzmi wspaniale. Cały projekt jest częścią większego przedsięwzięcia, którego celem jest utworzenie uniwersalnego systemu ułatwiającego komunikację osobom niepełnosprawnym. Skonstruowanie takiego mechanizmu – w którego skład musiałoby wejść naprawdę sporo rozmaitego sprzętu – pomogłoby im w codziennych interakcjach z innymi osobami i umożliwiłoby możliwie najbardziej sprawne korzystanie z dobrodziejstw Internetu. Miło.

Przypuszczam, że wszyscy trzymamy kciuki za sukces tego ambitnego projektu. Czy jest na sali ktoś, kto nie chciałby dowiedzieć się co jeszcze ma do powiedzenia sam Stephen Hawking?

Zdjęcie pochodzi z Gizmodo.com

podobne treści