sprzęt

Intel na Computex: Broadwell-E czyli dziesięć rdzeni dla graczy

W Tajpej trwają właśnie targi Computex, na których Intel postanowił pochwalić się swoimi planami na najbliższe miesiące. Jedną z najciekawszych zapowiedzi amerykańskiej firmy był niewątpliwie układ Core i7-6950X Extreme Edition, który zawierać ma aż dziesięć rdzeni.

Ma to być pierwszy procesor korzystający z nowej mikroarchitektury Intela o nazwie Broadwell-E. Ma być on przeznaczony przede wszystkim dla graczy, a na pierwszym miejscu stawiać ma wydajność.

Broadwell-E dzieli ze swoimi poprzednikami ten sam 14-nanometrowy proces technologiczny, ale ilość jego rdzeni została zwiększona do dziesięciu. Każdy z nich będzie taktowany z częstotliwością 3 GHz (3,5 GHz w trybie turbo) oraz dysponował 25 BM cache L3. Procesor będzie także kompatybilny z czterokanałowym RAM-em taktowanym z częstotliwością 2400 MHz.

Według Intela rozwiązania zastosowane w przypadku Core i7-6950X Extreme Edition mają pozwolić na bezproblemową i jednoczesną obsługę generowania obrazu w 60 klatkach na sekundę przy rozdzielczości 4K, dekodowaniu i strumieniowaniu w rozdzielczości Full HD.

Procesor Intel Core i7-6950X Extreme Edition ma być flagowym procesorem nowej serii, w której skład wchodzić będą także procesory oznaczane numerami 6900K, 6850K oraz 6800K, które różnić się będą taktowaniem poszczególnych rdzeni (odpowiednio 3,2 GHz, 3,6 GHz i 3,4 GHz) oraz ich ilością (odpowiednio 8, 6 i 6 rdzeni).

Możliwości pierwszego dziesięciordzeniowego procesora przeznaczonego na rynek konsumencki robią wrażenie, muszą mieć one jednak swoją cenę. A w tym przypadku to wydajność była najważniejsza, więc za Core i7-6950X Extreme Edition będzie trzeba zapłacić ponad 1700 dolarów.  Na szczęście jest jeszcze trochę czasu by uzbierać pieniądze – w sprzedaży nowe procesory Intela powinny pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Zdjęcie: Intel

podobne treści