biznessprzęt

Intel ma procesor 5GHz, którego raczej nie kupisz

Są półki i są półki. A żeby sięgnąć do niektórych nie wystarczy ani krzesełko, ani nawet spora drabina. I właśnie na takiej półce Intel położył swój najnowszy topowy procesor przeznaczony na rynek konsumencki.

Obecnie najmocniejszym procesorem Intela przeznaczonym na rynek konsumencki jest i9-9980XE, taktowany zegarem 3,5 GHz, osiemnastordzeniowy potwór, który można podkręcić do 4 GHz. A który może być twój już za niecałe 10 tysięcy złotych. Ale Intel zamierza jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę wypuszczając procesor i9-9990XE.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to procesor, który co prawda przeznaczony jest na rynek konsumencki, ale w zasadzie jego cena nie będzie stała. Wszystko przez to, że wyposażony w 14 rdzeni i 19,25 MB pamięci L3 i taktowany częstotliwością 4,0 GHz (z możliwością podkręcenia do 5GHz) procesor i9-9990XE sprzedawany będzie tylko na aukcjach.

Ale nie chodzi o Allegro, czy inne serwisy aukcyjne. Intel zamierza co kwartał organizować specjalną aukcję przeznaczoną dla wybranych producentów elektroniki, podczas których będą oni mogli zakupić partię tych procesorów. Za najwyższą cenę oczywiście. Pierwsza taka aukcja ma odbyć się już pod koniec stycznia roku.

Pozostanie nam więc jeszcze poczekać kilka miesięcy, by dowiedzieć się, za ile sprzedawane będą komputery wyposażone w procesor Intel i9-9990XE.

Ilustracja: Intel

podobne treści