newssprzętWiadomość główna

Intel Ivy Bridge – tranzystory Tri-Gate przynoszą wydajność z doładowaniem


Wczoraj odsłonięto kurtynę sprzed procesorów Ivy Bridge Intela, które powszechniej znane będą jako trzeciej generacji procesory Core. Dzięki temu, wiemy już z czego zbudowano i do czego zdolny będzie najnowszy Ivy Bridge. Oto wszystko co powinniście o nim wiedzieć.

  • Tym, co czyni Ivy Bridge wydajniejszym, jest implementacja 22nm tranzystorów Tri-Gate, które korzystają z umożliwiającego zachowanie w nietkniętym stanie pamiętnego prawa Moore’a – designu 3D. Ivy Bridge posiada łącznie 1,4 miliarda tranzystorów.
  • Póki co, Intel mówi tylko o procesorach z czterema rdzeniami. Pojawi się aż 9 czterordzeniowych chipów Core i7 (wliczając w to chip Extreme i cztery inne chipy przeznaczone dla urządzeń mobilnych oraz cztery desktopowe CPU), a także pięć desktopowych procesorów i5. Zwykłe procesory będą taktowane zegarami do 3,5GHz, a ich wersje mobilne osiągną szczyt mocy obliczeniowej na poziomie 2,9GHz. Szczegóły dotyczące nisko-napięciowej wersji Ivy Bridge dla tzw. ultrabooków nie były przedmiotem wczorajszej dyskusji, ale powinniśmy zapoznać się z nimi jeszcze wiosną tego roku.
  • Ivy Bridge oferuje aż o 37% wyższą ogólną wydajność i sprawniejsze o 20% wielowątkowe przetwarzanie (multithreading) przy jednocześnie niższym o 20% zużyciu energii od procesorów Sandy Bridge.
  • Zintegrowana grafika Ivy Bridge jest aż dwukrotnie wydajniejsza od grafiki, z której korzystają procesory Sandy Bridge. IB będzie zawierać dwa zintegrowane chipy GPU –  HD2500 i HD4000, które – co istotne dla graczy – zapewniają pełne wsparcie dla pakietu Direct X 11.
  • Autorska technologia Quich Sync Intela – odpowiadająca za transkodowanie wideo – została znacznie usprawniona, co zapewne pozytywnie odbije się na ogólnej sprawności jej działania.
  • Dodatkowo, Ivy Bridge wyposażono w technologię bezprzewodowego odtwarzania multimediów WiDi 3.0, która umożliwia korzystanie z dwóch monitorów naraz, bez potrzeby posługiwania się kablami.
  • W tym roku na rynku pojawi się aż 300 różnych notebooków i 270 komputerów posiadających na pokładzie najnowszy procesor Ivy Bridge.

 

podobne treści