biznes

Intel będzie produkował układy ARM

Jeśli nie możesz ich pokonać – przyłącz się do nich. Najwyraźniej Intel postanowił zastosować się do tego starego powiedzenia i zamierza rozpocząć produkcję własnych chipów ARM.

Jak donosi Forbes, podczas konferencji dla deweloperów ARM, Altera, firma zajmująca się produkcją układów na zlecenie innych podmiotów ogłosiła, że w przyszłym roku, na zlecenie Intela, produkować będzie 64-bitowe układy ARM. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Intel od dłuższego czasu starał się przełamać dominującą pozycję układów ARM na rynku urządzeń mobilnych.

W odróżnieniu od Intela, który projektuje i produkuje swoje układy, ARM nie zajmuje się produkcją. Brytyjskie ARM Holdings zajmuje się jedynie projektowaniem układów, które następnie licencjonowane są producentom na całym świecie – jeśli nawet Intel doszedł do wniosku, że na dłuższą metę walka z ARM nie ma sensu, jest to bardzo ważna wiadomość dla całej branży. Nie tylko dlatego, że jedna firma najwyraźniej zmienia swoją strategię, ale przede wszystkim dlatego, że zaawansowane procesory ARM będą produkowane w laboratoriach Intela, które należą do najnowocześniejszych na świecie. Takie połączenie może być trudne do pobicia.

W związku ze zmianą strategii Intela pojawiły się plotki, że największy na świecie producent układów scalonych zamierza konkurować z tajwańską TSMC o zlecenia na produkcję układów dla swoich rywali czyli Nvidii i Qualcommu. Ile w tym prawdy na razie nie wiadomo, ale skoro Intel zmienił podejście w jednej sprawie, może zmienić je także w drugiej. W końcu „to tylko business”.

Zdjęcie: Flickr/Mike Turner

podobne treści