biznes

Intel będzie produkował chipy ARM dla Apple?

Rzeczy, które wydają się niemożliwe, mają dziwną tendencję do stawania się rzeczywistością – jak donosi agencja Reutera, Intel, największy na świecie producent układów x86, może zacząć produkować chipy ARM dla Apple.

Źródło związane z jedną z korporacji donosi, że przedstawiciele obu firm spotkali się w zeszłym roku kilkukrotnie, by omówić szczegóły kontraktu, na mocy którego Intel miałby rozpocząć produkcję chipów ARM na zlecenie Apple. Jednocześnie źródła donoszą o tym, że choć rozmowy na ten temat trwają, kontrakt nie został jeszcze zawarty.

Dla obu korporacji zawarcie takiej umowy byłoby bardzo korzystne. Apple bardzo chętnie wyrwałoby się z zależności od swojego głównego konkurenta – Samsunga, który na ich zlecenie produkuje procesory z serii A, wykorzystywane w iPhone’ach i iPadach. Intel posiada technologię i moce produkcyjne, dzięki którym mógłby zastąpić Koreańczyków.

Tymczasem Intel musi zmagać się ze spadającym zapotrzebowaniem na procesory x86. Podpisanie umowy z Apple byłoby dla nich z jednej strony ogromnym zastrzykiem gotówki, ale z drugiej strony podważyłoby wcześniejsze próby Intela zmierzające do skonstruowania procesora x86 (np. Intel Medfield), który mógłby konkurować z chipami ARM na rynku urządzeń mobilnych.

Dla Intela będzie to więc w dużej części decyzja, która zaważy o najbliższej przyszłości korporacji. Najprawdopodobniej więc obecny prezes spółki Paul Otellini, który planuje odejść w maju, zostawi ją swojemu następcy.

Zdjęcie: Fickr/Mike Turner

podobne treści