wynalazki

3D XPoint: pamięć 1000 razy szybsza niż SSD

Dyski SSD są szybkie, ale Intel nie zamierza się tym zadowalać. Wraz z firmą Micron zaprezentował nowy rodzaj nieulotnej pamięci o nazwie 3D Xpoint, które teoretycznie mają być nawet tysiąc razy szybsze niż pamięci NAND.

W chipach 3D Xpoint (wym. 3D kros-point) zrezygnowano z tradycyjnych tranzystorów, które są podstawą tworzenia współczesnych pamięci flash. Zamiast tego materiały, z których zbudowano komórki pamięci 3D Xpoint zmieniają swoje właściwości fizyczne stawiając nisku, lub wysoki opór elektryczny. To odpowiada binarnemu 0 lub 1. Dodatkowo materiał ten ułożony jest przestrzennie, a inżynierowie firm Intel i Micron opracowali sposób na to, by każda z komórek była zaadresowana indywidualnie.

To odróżnia 3D Xpoint od dysków SSD, które co prawda mają podobną strukturę, ale nie można w nich zmienić stanu tylko jednej komórki i konieczna jest zmiana stanu całego bloku. Intel twierdzi, że dzięki indywidualnemu adresowaniu komórek nowa technologia będzie nawet tysiąc razy szybsza niż współczesne dyski flash wykonane w technologii NAND, wykonane w niej podzespoły mają też być dużo bardziej trwałe. Dzięki temu układy 3D Xpoint nadawać ma się nie tylko do tworzenia bardzo szybkich pamięci masowych ale będą też mogły zastąpić pamięć RAM.

Obie firmy dążą do tego, by jeszcze w tym roku rozpocząć szersze testy tej technologi, ale na razie nie wiadomo kiedy dokładnie pamięci 3D Xpoint pojawią się na rynku, ani ile będą kosztować. Intel sugeruje, że początkowo będą one wykorzystywały gniazda PCI Express, ale aby w pełni wykorzystać ich możliwości konieczne będzie opracowanie nowych standardów i architektur płyt głównych.

Zdjęcie: Intel

podobne treści