news

Instrukcja, która uratowała astronautów

13 kwietnia 1970 roku, 321 860 km od Ziemi, eksplodował zbiornik tlenu numer 2 na pokładzie modułu serwisowego Apollo 13. Astronauci James Lovell, Jack Swigert i Fred Haise mieli w związku z tym bardzo duży problem. Ich życie ocaliły te strony.

The Manual Pages That Saved Apollo 13

Te fragmenty instrukcji opisują procedury wyłączania systemów elektrycznych statku. W wyniku eksplozji astronauci stracili zapas tlenu, używanego do
produkcji elektryczności w ogniwach paliwowych. Ograniczenie zużycia energii do absolutnego minimum było konieczne, by zachować energię potrzebną podczas powrotu na Ziemię.

The Manual Pages That Saved Apollo 13

Podziałało. Załodze udało się uruchomić wszystkie systemy tuż przed wejściem w atmosferę. Do lądowania użyli energii zgromadzonej w bateriach. 17 kwietnia moduł dowodzenia, wraz z trzema astronautami, wylądował w wodach pacyfiku.

Powyższe strony, zaopatrzone w notatki dowódcy misji Jamesa Lovella i pilota lądownika księżycowego Freda Haise’a, 13 kwietnia zostaną wystawione na aukcji w domu Bonhams w Nowym Jorku. [Bonhams i Wikipedia]

podobne treści

  • bubu

    a gdzie Tom Hanks?