wynalazki

Inspirowane origami koła przyszłością robotów?

Origami nie jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy na myśl o robotach. No chyba, że jest się koreańskim inżynierem, który zajmuje się budową robotów.

A dla badaczy pracujących na Narodowym Uniwersytecie Seulskim origami jest szczególnie pociągające. W dużej części wynika to z faktu, że origami, stara chińska sztuka składania papieru, polega w zasadzie na takim składaniu płaskiej powierzchni, by w rezultacie otrzymać stabilną, ale jednocześnie giętką, strukturę. Już samo w sobie jest to interesujące zagadnienie, ale staje się ono jeszcze ciekawsze, jeśli próbuje się je wykorzystać w praktyce.

Tak jak zespół pod kierownictwem profesora Kyu-Jin Cho, który opracował nowatorskie koła robota, inspirując się jednym z najbardziej znanych wzorów origami, czyli tzw. „magiczną kulą”. Zaproponowane przez nich rozwiązanie zostało zaprezentowane podczas tegorocznej IEEE International Conference on Robotics and Automation.

Od zwykłego koła różni się ono tym, że tylko przy pomocy jednego siłownika może ono zmienić swoją średnicę z 55 do 120 milimetrów. Różnica jest więc znacząca, a wykorzystujący takie rozwiązanie robot może jednocześnie pokonywać spore (w stosunku do swoich rozmiarów oczywiście) przeszkody by chwilę później zmieścić zmieścić się w małych szczelinach.

Inny koreański zespół, we współpracy z naukowcami z Harvardu, postanowił wykorzystać koła o zmiennej średnicy, jako swego rodzaju skrzynię biegów. Wyposażone w koła roboty, dla uproszczenia konstrukcji, zwykle nie posiadają skrzyni biegów, przez co ich konstruktorzy muszą wybrać – albo moment obrotowy, albo prędkość. Dzięki zastosowaniu kół o zmiennej średnicy, robot mógłby dostosować się do zmiennej sytuacji bez potrzeby stosowania skomplikowanej skrzyni biegów.

podobne treści