naukaWiadomości promowane

Informatyk ze Zgierza odkrył nową planetę

Odkrywać każdy może, trochę lepiej, lub trochę zabawniej. Tak jak w przypadku Rafała Herszkowicza, informatyka ze Zgierza, który odkrył planetę pozasłoneczną PH2b i przez pewien czas nawet o tym nie wiedział.

Wszystko przez to, że planeta PH2b odkryta została dzięki społecznościowemu projektowi naukowemu Planethunters.org, do którego informatyk zapisał się jakiś czas temu. W jego ramach internauci mogą analizować dane zbierane przez teleskop Keplera, które udostępniane są przez NASA natychmiast po ich wstępnej obróbce. Dzięki temu każdy ma szansę zastać odkrywcą nowej planety.

Ale żeby zostać odkrywcą, uczestnik musi przejrzeć całkiem sporo krzywych blasku świadczących o tym, że teleskop zarejestrowała chwilę, w której na tle odległej gwiazdy przesuwała się jakaś planeta. Jeśli anomalia zostanie potwierdzona i sklasyfikowana jako planeta, pierwsza osoba, którą ją wskaże zostaje odkrywcą. Problem w tym, że o Polaku przez jakiś czas wiedziano jedynie tyle, że kryje się pod nickiem rafcioo28.

Na szczęście po kilku godzinach poszukiwania szczęśliwego odkrywcy zakończyły się powodzeniem. Prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, które wspiera w Polsce projekt Planethunters.org, potwierdził dziś, że odkrywcą jest Rafał Herszkowicz, który pracuje jako informatyk w Zgierzu. Astronomią zajmuje się hobbystycznie i, jak można przypuszczać, jest zaskoczony swoim osiągnięciem.

„Dzisiaj dowiedziałem się, że mi się udało. Pierwszą myślą było, że to jakiś żart. Wczytałem się jednak dokładniej w treść, sprawdziłem strony internetowe i trafiłem na informacje, że zaginąłem w akcji i jestem poszukiwany,” powiedział.

„Do projektu OdkrywcyPlanet.pl dołączyłem w wakacje zeszłego roku,” stwierdził Herszkowicz w rozmowie z PAP. „Na jednej ze stron internetowych przeczytałem artykuł o teleskopie Keplera i projekcie Planet Hunters, w ramach którego można pomóc w odkrywaniu planet. Miałem trochę wolnego czasu i to szczęście, że dostałem materiał z tranzytem tej planety i oznaczyłem go jako pierwszy.”

Dodatkowe obserwacje potwierdziły istnienie układu planetarnego PH2. Wiadomo już też, że znajduje się w nim planeta o wielkości zbliżonej do Jowisza, krążąca wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Odkryta przez Polaka planeta, która otrzymała oznaczenie PH2b, znajduje się w obszarze, w którym panuje temperatura umożliwiająca występowanie wody w stanie ciekłym.

Szczęśliwemu odkrywcy gratulujemy!

Zdjęcie: Flickr/pareeerica

podobne treści