news

Informacje o iPhone OS 4.0 – relacja live z konferencji

Co nowego pojawi się w iPadach, iPhone’ach i iPodach? Dowiemy się już wkrótce. A wy będziecie wiedzieć razem z nami, bo wszystkie najważniejsze doniesienia pojawią się u nas natychmiast. Zostańcie z nami!

Konferencja rozpocznie się o 19:00 naszego czasu.

update 19:00 No, i zaczyna się. Wszyscy wchodzą już do sali. Zaraz się zacznie. Szykujcie się na wieści!

#!#photo2#!#

update 19:07 Steve Jobs jest już na scenie. Na początek kilka podsumowań: App Store ma już 185 tysięcy aplikacji, 4 miliardy pobrań. I już 3500 aplikacji na iPada. 

update 19:15 iPhone OS 4 będzie dostępny latem

#!#photo3#!#

upadate 19:17 Więc jednak! Będzie multitasking!

upadate 19:22 Wielozadaniowość nie będzie jednak wysysać baterii. Apple stworzył specjalne API do multitaskingu, jak odtwarzanie dźwięku w tle (będzie z niego korzystała np. Pandora). Wszystkie API będą dostępne dla każdego producenta oprogramowania.

update 19:25 Na razie prezentacja Pandory. Mimo, że działa w tle, nie powoduje żadnych opóźnień w Safari.

update 19:26 Drugim API działającym w tle będzie VOIP. Będzie można odbierać połączenia na przykład ze Skype, nawet jeśli będzie działać w tle.

update 19:29 Trzecie API to nawigacja. Programy w stylu TomTom będą na bieżąco śledzić twoje położenie, nawet wrzucone w tło.

#!#photo4#!#

update 19:32 Co prawda GPS zużywa sporo energii do działania, ale to nie szkodzi, jeśli jesteś w samochodzie i włączysz zasilanie z samochodowej ładowarki. Jeśli chcesz przyoszczędzić baterię, możesz lokalizować się z pomocą nadajników sieci komórkowej.

update 19:36 Kolejne API: powiadomienia lokalne i Push

#!#photo5#!#

update 19:40 Ostatnie dwa API: Dokończenie zadania i szybkie przełączanie między aplikacjami. Znamy już wszystkie siedem.

update 19:43 Do przełączania między aplikacjami będzie służyło specjalne, wyskakujące okienko interfejsu graficznego.

#!#photo6#!#

update 19:45 Kolejną nowością będą foldery, w których będzie można organizować aplikacje. Foldery będą nazywane automatycznie, w zależności od zawartości.

update 19:48 Kolejne zmiany tyczą się poczty. Będzie można obsługiwać kilka kont równocześnie. Załączniki będzie można otwierać również z pomocą aplikacji pobieranych z App Store.

#!#photo7#!#

update 19:50 iPhone dostanie taką samą półkę z książkami, jaką ma iPad. I dostęp do tych samych książek.

update 19:52 Kolejna zmiana: lepsza ochrona danych (kodowanie emaili i załączników), wsparcie Exchange Server 2010.

update 19:54 Pojawi się „Centrum Gier”. Ma zawierać 50 tysięcy gier.

update 19:55 W grach pojawią się elementy społecznościowe, jak porównywanie wyników.

update 19:56 Apple stworzy własny system reklam wewnątrz aplikacji. Mają być interaktywne i zatrzymywać użytkownika przy aplikacji. 60% przychodu trafi do programisty. System będzie zarządzany przez Apple i wbudowany w system.

#!#photo8#!#

update 19:59 W reklamy będą mogły nawet być wbudowane gry.

update 20:01 Reklamy mogą od razu wskazywać na przykład sklepy firmowe. Pełna interaktywność!

#!#photo9#!#

update 20:05 Użytkownicy będą mogli skorzystać z wszystkich nowości już latem. Aktualizacja będzie kompatybilna z iPhonem 3G i iPod touch drugiej generacji, ale na tym sprzęcie nie będzie obsługiwać wielozadaniowości.

update 20:08 Pierwszy iPhone nic nie dostanie.

#!#photo10#!#

update 20:12 Zaczęła się konferencja prasowa. Pierwsze pytania:
Pytanie: „Czy w związku z dużym zapotrzebowaniem na iPady w Stanach opóźni się premiera w Europie”
Odpowiedź: „Nie, premiera wciąż jest planowana na koniec kwietnia”

update 20:16 Pytanie: „Czy nowa platforma do społecznościowych gier będzie kompatybilna z już dostępnymi społecznościami graczy? I co Apple zrobi inaczej?”
Odpowiedź: „Problem polegał na tym, że była cała gromada różnych społeczności dla graczy. Celem było zbudowanie jednej, wspólnej platformy. Sądzimy, że programiści wykorzystują platformę w swoich grach, bo dzięki temu ich produkty będą popularniejsze”

update 20:20 Pytanie: „Co z iPadem?”
Odpowiedź: „Nowy iPhone OS trafi na iPada jesienią”

Pytanie: Czy reklamy będą przechodziły taki sam proces zatwierdzania, jak aplikacje?
Odpowiedź: Będą wyznaczone pewne granice, ale nie będzie silnej ingerencji. Wierzymy, że reklamodawcy będą dostarczać takie reklamy, które będą dobrze odbierane przez użytkowników.”

update 20:26 Pytanie:”Czy w wersji czwartej zmieni się coś w kwesti Javy i Flasha”
Odpowiedź: „Nie”

Pytanie: „Na jakiej platformie będą zbudowane reklamy?”
Odpowiedź: „Wszystkie będą działały na HTML 5.”

update 20:32 Pytanie: „Czy jesteście wstanie zrobić coś więcej, aby telefony stały się bezpieczniejsze tak, by ludzie z nich nie korzystali kiedy nie powinni (jak podczas prowadzenia samochodu)?”
Odpowiedź: „Sądzę, że robimy wszystko by połączyć nasze telefony z samochodowymi systemami kontroli. Zrobiliśmy bardzo dużo, by z naszych telefonów kierowcy mogli korzystać bez użycia rąk. Zrobiliśmy w tym kierunku więcej, niż wszyscy inni.”

update 20:35 Pytanie: „Czy planujecie dopuszczać na iPhone również niezatwierdzone aplikacje, jak to robi Android?”
Odpowiedź: „Na Androida jest już sklep z porno. Każdy może je ściągać, dzieci mogą je ściągać. To nie jest droga, którą chcemy zmierzać.”

update 20:38 Pytanie: „Czy coś was zaskoczyło w reakcjach na iPada?”
Odpowiedź: „Mimo, że testowaliśmy wewnętrznie iPada, mieliśmy tremę przed jego wejściem do sklepów. Nigdy nie wiadomo, jak zareagują klienci. Cieszymy się, że ludzie uważają pojawienie się iPada za najważniejsze w ciągu ostatnich lat wydarzenie w świecie domowych komputerów. Dostałem tysiące maili od ludzi, z którymi nigdy nie rozmawiałem, mówiących mi jak bardzo iPad zmieni ich życie.” – Jobs

update 20:42 „Nawet, jeśli nasi konkurenci wprowadzą konkurencję dla iPada, i tak będą mogli liczyć na 3500 aplikacji w pierwszym roku. My mieliśmy tyle w pierwszym tygodniu. Sukces iPada opiera się na 85 milionach ludzi, którzy wiedzą już jak korzystać z iPada, bo znają iPoda touch i iPhone’a”

update 20:45 Pytanie: „Czy nie obawiacie się, że użytkownicy starszych urządzeń, które nie dostaną multitaskingu, nie będą czuli potrzeby pobierania upgrade’u dla swoich urządzeń?”
Odpowiedź: „3GS jest ogromnym hitem, a sprzedaż iPod touch wzrosła w ostatnim roku. To są najnowsze produkty i zarazem najpopularniejsze. Użytkownicy starszych z pewnością też pokochają wszystkie nowości – nie dostaną tylko multitaskingu. Jeśli to będize wystarczający bodziec, by ludzie ściągali nową wersję systemu, będziemy szczęśliwi.”

update 20:52 Pytanie: „Jak będzie można zamknąć aplikacje?”
Odpowiedź: „Jeśli chcesz zmusić aplikację do zamknięcia… nie musisz tego robić. Zaprojektowaliśmy wszystko tak, by użytkownik w ogóle nie był dozorcą aplikacji. Użytkownik nie musi się tym przejmować. Użytkownik będzie po prostu używał różnych rzeczy. I nigdy, przenigdy nie powinien się przejmować zamykaniem aplikacji.”

update 20:56 To już koniec! Dziękujemy, że z nami byliście! Zapraszamy na nasze strony. Wkrótce jeszcze więcej informacji o iPhone OS 4.0!

podobne treści

 • Rafał Tomański

  jestem ciekaw, czy pojawi sie wiecej informacji o micro SIM. czytalem ostatnio na ten temat duzo i mam mieszane uczucia co do zalecanej techniki ‚recznego przycinania’ zwyklych kart. ciekawa jest tez sprawa z mniejszym napieciem, ktorego beda wymagac (1,8V wobec obecnie uzywanego 3,3V).

 • szymkita

  Dzisiaj relacja również na http://www.lively.pl ;] Ciekawe czy znów będą nagrody.;p

 • Grzesiek

  bardzo natychmiast…

 • Grzesiek

  Ciekawe, że wszystkie update’y pojawiły się dopiero po skończeniu się konferencji, a mój komentarz dotyczący „natychmiastowości” waszych doniesień został usunięty. Nieładnie.

 • Rafał Tomański

  przepraszam za usunięcie. komentarz miałem zgłoszony do moderacji, a rzeczywiście nic nie wnosił, bo update’y ukazywały się z minuty na minutę. jeżeli nie pokazywały Ci się na bieżąco, może problem tkwi w odświeżaniu strony – pomaga ctrl+f5

 • iphone3gs

  (hipotetyczne pytanie z konferencji :)

  Pytanie: Czy jeśli będą reklamy (w grach) to będzie je można pobrać wszystkie bezpłatnie?
  Odpowiedź: No, Why?
  ;-)
  Chyba chcą trochę przekombinować i wyssać z rynku jeszcze więcej $, a może przy okazji jest to cena za upowszechnienie się HTML 5 wobec Flasha – wtedy może to być najniższa cena z możliwych i duży krok naprzód tzn. info dla programistów: CHCESZ ZARABIAĆ WIĘCEJ? – PORZUĆ FLASHA NA RZECZ HTML 5! To może być genialny zabieg (win-win)…