naukanews

Indyjska sonda MOM weszła na orbitę Marsa

Na orbitę Marsa weszła dziś indyjska sonda MOM. Tym samym Indie dołączyły do elitarnego grona krajów, które posiadają możliwość wysłania statku na Czerwoną Planetę. Osiągnięcie jest tym większe, że jest to pierwszy przypadek w historii, w którym zadanie powiodło się za pierwszym razem.

Zadaniem sondy MOM (Mars Orbiter Mission, zwanej też Mangalyaan, co w sanskrycie znaczy „Statek marsjański”), będzie badanie powierzchni Marsa oraz jego atmosfery. Poza osiągnięciem zaplanowanych celów naukowych, misja ma też przetestować opracowane w Indiach technologie projektowania, planowania i kierowania misją międzyplanetarną.

Dzisiejsze osiągnięcie orbity przez MOM sprawiło, że Indie stały się pierwszym krajem azjatyckim, któremu udało się dokonać czegoś takiego. W wyścigu na Marsa wyprzedziły Chiny, których marsjańska misja sprzed dwóch lat zakończyła się niepowodzeniem.

„Indie zdołały dotrzeć do Marsa; gratuluję wam wszystkim, całemu krajowi. Dziś piszemy historię,” stwierdził premier Indii, który był obecny w centrum kontroli lotów podczas manewru wchodzenia na orbitę.

W porównaniu do miliardów jakimi dysponuje na przykład NASA, budżet indyjskiej agencji kosmicznej jest bardzo mały. Dość powiedzieć, że budżet misji MOM planowany jest na 74 miliony dolarów czyli około 240 milionów złotych. Dla porównania budowa Stadionu Narodowego kosztowała prawie 2 miliardy złotych.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści