news

Indie chcą w przyszłym roku rozpocząć budowę trasy Hyperloop

Zaproponowany przez Elona Muska pomysł Hyperloop rozbudził wyobraźnię wielu osób na całym świecie. Nic dziwnego, w końcu wydaje się on być na wyciągnięcie ręki, a coraz więcej krajów jest nim poważnie zainteresowanych. Do tego grona dołączyły właśnie Indie.

Koncepcja Hyperloop wiele obiecuje, ale w rzeczywistości stworzenie sieci tub z obniżonym ciśnieniem, w których z zawrotną prędkością poruszać się będą wagoniki, wcale takie proste nie jest. Co prawda już teraz na całym świecie powstają, lub powstać mają testowe tory dla Hyperloop (jeden z nich ma powstać nawet w Polsce), ale testowy tor o długości, powiedzmy nawet kilku kilometrów, to jedno, a prawdziwa trasa, na której siłą rzeczy pojawiać się będą zakręty, będzie prowadzona na pylonach, przez co poszczególne segmenty będą się nagrzewane przez słońce, a co za tym idzie, rozszerzać się, a wszystko to przy wymogu zachowania obniżonego ciśnienia wewnątrz tuby, to zupełnie inna sprawa.

Dlatego tak interesująca jest umowa, która została niedawno zawarta pomiędzy Hyperloop Transportation Technologies a indyjskim stanem Andhra Pradesh. Jak donosi Techcrunch, firma ta ma zbudować linię Hyperloop łączącą miasta Amaravati i Vijaywada. Projekt ma skrócić czas podróży pomiędzy nimi z godziny, do sześciu minut. Co ciekawe, budowa trasy ma rozpocząć się już w połowie przyszłym roku.

Wygląda na to, że to Indie staną dla Hyperloop Transportation Technologies poligonem doświadczalnym. Pozostaje uważnie przyglądać się postępom firmy w pokonywaniu wszystkich trudności inżynieryjnych, które wiążą się z budową prawdziwej trasy Hyperloop.

Ilustracja: HTT

podobne treści