naukaWiadomość główna

Implant, który wykryje zawał serca na kilka godzin przed pierwszymi objawami

Szwajcarscy naukowcy twierdzą, że udało im się opracować najmniejszy medyczny implant, który w ciele pacjenta może przeprowadzać testy jego krwi i bezprzewodowo przesłać wyniki do urządzenia mobilnego. Nie chodzi nawet o samą miniaturyzację implantu, który ma 14 milimetrów, ale o możliwości jakie on daje – może on wykryć zawał mięśnia sercowego na kilka godzin przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Wszystko to dzięki możliwości wykrywania troponin, czyli białek regulujących między innymi skurcze serca. Naukowcy pracujący nad implantem o nazwie „IronIC system” postanowili wykorzystać fakt, że podwyższenie stężenia tych białek w osoczu stanowi świetną przesłankę do stwierdzenia poważnego stanu zagrażającego sercu. A co lepiej wykryje zmiany stężenia enzymów we krwi niż implant?

„Istnieje białko zwane troponiną, które jest uwalniane przez mięsień sercowy na trzy do czterech godzin przed zawałem, dokładnie wtedy, gdy serce przestaje funkcjonować dobrze,” wyjaśnia magazynowi The Verge Sandro Carrara, jeden z naukowców pracujących przy tym projekcie. „Nasz system może wykryć te molekuły na trzy/cztery godziny przed tragicznym zdarzeniem.”

Samo urządzenie składa się z pięciu sensorów, przekaźnika radiowego małej mocy oraz systemu indukcyjnego przekazywania energii o mocy 1/10 wata. Implant zasilany jest przy pomocy plastra, który przypomina wyglądem plaster dla rzucających palenie, z tą różnicą, że zamiast nikotyny zawiera baterię oraz przekaźniki. Implantowany pod skórą chip wysyła informacje na temat stanu pacjenta do plastra, który z kolei zasila implant i przekazuje informacje za pośrednictwem Bluetootha do urządzenia mobilnego.

Z przeprowadzonych do tej pory testów na myszach wynika, że implant nie odbiega skutecznością od tradycyjnych badań krwi. Naukowcy wierzą, że gdyby udało się wprowadzić „IronIC system” do produkcji seryjnej, implant kosztowałby mniej niż dolara za sztukę. Czyli bardzo mało, jeśli wziąć pod uwagę ilość osób, które można by dzięki niemu uratować.

podobne treści