internetnews

Ile waży Internet?

Eric Schmidt kiedyś oszacował, że Internet składa się z 5 milionów terabajtów. Teraz pytanie – ile ważą te informacje w gramach?

Każde zdjęcie, każdy artykuł, każdy film w Internecie – to wszystko składa się na 5 milionów terabajtów danych krążących w sieci. Dane te są przesyłane za pomocą elektronów, które mają swoją wagę (nikłą, bo tylko 9,1 x 10 do minus 31 potęgi). Jeśli wymnożymy wagę elektronów przez ich ilość potrzebną do przechowywania i przesyłania danych, to otrzymamy równie niską liczbę – 5.7 mikrogramów.

Można także liczyć to na inny sposób – ile elektronów jest potrzebnych, aby zasilić infrastrukturę Internetu (serwery). Wtedy odkryjemy troszkę wyższy wynik  50 gramów elektronów. Nie jest to jednak waga Internetu, a jedynie jego „zaplecza”.

Wszystkie wyliczenia są mocno zaokrąglone i nie służą do celów naukowych, są jedynie źródłem ciekawostek. Od teraz np. wiesz, że ładując swój odtwarzacz MP3 muzyką staje się on nieznacznie cięższy, a Internet podniósłbyś bez żadnego wysiłku. [NPR, io9]

podobne treści