newssamochody

Ile samochodów elektrycznych zarejestrowanych jest w Polsce?

Według niektórych szacunków do roku 2025 po polskich drogach powinno poruszać się około 300 tysięcy elektrycznych samochodów. Ile takich pojazdów zarejestrowanych jest już dziś w Polsce?

Pojazdy elektryczne, z wielu względów, jeszcze długo nie wyprą całkowicie samochodów z silnikami spalinowymi. Za to w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Jeśli za wskaźnik ich popularności przyjąć skokowy wręcz wzrost ilości zarejestrowanych w naszym kraju samochodów z takim napędem.

Jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, tylko od stycznia do końca maja tego roku w Polsce odnotowano aż stuprocentowy wzrost rejestracji pojazdów elektrycznych w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. To dużo. W liczbach bezwzględnych jest to jednak dużo mniej ponieważ przekłada się to na niecałe 6 tysięcy elektrycznych samochodów na Polskich drogach.

Prawie dwie trzecie z nich stanowią tak zwane pojazdy BEV, czyli w pełni elektryczne. Pozostałe to samochody hybrydowe PHEV. Jednocześnie z ilością samochodów elektrycznych, wzrasta ilość dostępnych stacji ładowania. Pod koniec maja było ich w Polsce 694. Najwięcej takich stacji znajduje się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu.

Plany rozwoju elektromobilności w Polsce są jednak dużo bardziej ambitne. Według rządowych założeń, już w przyszłym roku w naszym kraju ma być już ponad 6,5 tysięcy zwykłych stacji ładowania oraz ponad 300 stacji szybkiego ładowania. Nie wspominając już o setkach tysięcy polskich samochodów elektrycznych, które mają zacząć zjeżdżać z taśm montażowych już na przełomie 2022 i 2023 roku. Tych samochodów, których prototyp mieliśmy zobaczyć w roku ubiegłym.

Źródło: PSPA

podobne treści