newssmartfony

Ile kosztuje wyprodukowanie smartfona?

iPhone 4, Blackberry Torch, Nexus One i Nokia N8 mają bardzo podobny koszt
produkcji i dość podobną cenę rynkową w USA (bez abonamentu), ale producenci różnie podeszli do inwestowania w poszczególne części smartfonów.

Jak wynika z wykresu, Nokia wykosztowała się na kamerę 12 MP, zaś Apple na pamięć. Dane komponentów cytowane za iSuppli już znamy, ale nowy wykres ułatwia ich porównanie.

Tylko do wyliczeń marży producenta należy podchodzić z rezerwą. Stwierdzenie, że prawie 70 procent ceny telefonu zostaje w kieszeni Apple czy RIM ignoruje fakt, że smartfony trzeba zaprojektować, wyprodukować, przetestować, magazynować, transportować, wypromować i sprzedać. [Tableau]

podobne treści

 • Taki jeden

  w przypadku apple produkt sam się promuje ;]

 • pierdol

  To dlaczego mimo testow i nakladow ip4 potrafi w przegladarce zatrzymac internet lub zmniejszyc o 2 kreski zasieg?No i dlaczego wave mimo iz ma takie same mozliwosci a lepszy ekran kosztuje 1/3 ceny ip4?

 • xd

  bo wave ma gorszy ekran xP

 • matimateos_95

  No właśnie Wave ma mniejszy ale lepszy ekran. Wave ma Super AMOLED, który jest na razie najlepszym ekranem.

 • greg

  Że Super AMOLED to nie znaczy od razu, że lepszy…zależy jak na to popatrzeć

 • czarnydom

  Ekran wave nie jest ładniejszy od iphone. Raz mały, dwa mniejsza jasność(biały kolorek), i trzy mało się na nim dzieje(system kiepski mało programów i nic w sumie czym można by andoid, ios userowi zaimponować) Lubię super amoledy ten w galaxy s wymiata:D Ale jak się ma nawet lcd to się nei zwraca uwagi na to. Sam mam amoleda(desire) i dla mnie jest ok. Mała różnica gdy porównuje z SGS:P I mała(na plus) gdy porównuje z milestone i x10:P Lepiej zamiast skupiać się na jasności ekranu zwracać uwagę na system, bazę aplikacji, i awaryjność.

  Co do zestawienia to myślę iż nokia zamiast kasę w hardware wywalać powinna zrobić coś ze swoim systemem. Nokię miałem jakiś czas temu(5800) ale widzę że prawie nic się nie zmieniło. Tragedia szkoda kupić bo za chwilę się okaże że symbiana wycofują a nowego systemu nie dostaniesz to tak jak z windows mobile 6.X system umierający. Czemu nie zdecydują się na windows phone 7 albo androida :P Telefony robią całkiem dobre(ostatnio bo 5800 to żart ).

  Szkoda że nie ma tu nexusa S. Nexus one chyba już nie jest produkowany:P?

 • Marcin Kosedowski

  Torch ma darmową baterię? ;)