wtf

Ile kosztują organy na czarnym rynku?

Jeśli w przypływie samozachwytu zastanawialiście się kiedyś ile jesteście warci, Medical Transcription przygotowało infografikę, która daje jedną z możliwych odpowiedzi na to pytanie. Na czarnym rynku handlu organami byłyby to niemałe pieniądze, choć trzeba przyznać, że niektóre organy są zaskakująco tanie. Za 500 dolarów można co prawda kupić sobie nowego iPada, ale zakup raczej nie zrekompensuje braku ramienia.

Z drugiej strony niektóre organy potrafią osiągnąć całkiem spore ceny. Na przykład nerka, która kosztować może nawet 262 000 dolarów. Oczywiście dopiero wtedy, gdy przetransportuje się ją do Stanów, w mniej rozwiniętych krajach jest zdecydowanie tańsza. Cała lista kształtuje się w ten sposób:
Para oczu: $1,525
Skóra głowy: $607
Czaszka z zębami: $1,200
Ramię: $500
Tętnica wieńcowa: $1,525
Serce: $119,000
Wątroba: $157,000
Dłoń i przedramię: $385
Jednostka krwi: $337
Śledziona: $508
Żołądek: $508
Jelito cienkie: $2,519
Nerka: $262,000
Pęcherzyk żółciowy: $1,219
Skóra: $10 za cal kwadratowy

Takie przykładanie ceny do każdego organu człowieka jest nieludzkie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że często ludzie często wcale nie chcą pozbywać się swoich organów a osób, które decydują się na oddanie swoich organów po śmierci jest nadal zdecydowanie za mało.

Nic dziwnego, że pojawiają się grupy, które zbijają ogromne pieniądze na dostarczaniu zdesperowanym chorym „części zamiennych” bo w przypadku handlu organami nie można chyba tego nazwać inaczej. Jeżeli uważacie, że takie rzeczy dzieją się na masową skalę jedynie w krajach trzeciego świata, jesteście w błędzie. Jak donosiła Carla del Ponte, była główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, jeszcze kilka lat temu, podczas ostatniej wojny w Kosowie, handel ludzkimi organami trwał w najlepsze. Raport Rady Europy w tej sprawie przypisał odpowiedzialność za to albańskiej Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), której dowódcą był dzisiejszy premier Kosowa Hashim Thaci.

[Medical Transcription]

podobne treści