news

Ile galaktyk widać na tym zdjęciu?

Wydaje się, że znacznie mniej, tymczasem jest ich aż 1,6 miliona.​ Utrwalenie ich na zdjęciu było możliwe dzięki projektowi 2MASS, czyli współpracy Uniwersytetu Massachusetts i NASA.

Co ciekawe, obiekty, które widzimy na zdjęciu, to skupiska galaktyk, nie poszczególne układy gwiazd i planet. [io9, Astronomy Picture of the Day]

podobne treści

 • a

  czyli ta…….. przestrzen jest okragla? :-]

 • Anonim

  W pewnym sensie tak, z naszego uproszczonego punktu widzenia przestrzeń jest sferą, której wewnętrzną powierzchnię można przedstawić rozwijając ją na płaszczyźnie. Oczywiście godzimy się na zniekształcenia obrazu, ale skoro nie widać różnicy… zwłaszcza że cała przestrzeń tak czy inaczej jest mocno pozakrzywiana przez pola grawitacyjne, dochodzimy do wniosku ze dany kształt jest jedynie umownym określeniem. Więc przesteń jest, okrągła, a nawet kwadratowa, w zależności od tego jak chcemy ją widzieć.

 • maxx

  Jest jednocześnie kwadratowa i okrągła, nie znamy dokładnego kształtu wszechświata

 • mat

  Teoria rozszerzania lub kurczenia, pozwala wysunąć, że w chwili obecnej przestrzeń jest sfera, ale dąży do płaszczyzny (2D), lub w odwrotnym kierunku dąży do zcentralizowanego punktu (sprzed Wielkiego Wybuchu jeśli opieramy się na tej teorii)