nauka

IBM wysyła Watsona na studia

IBM ogłosiło niedawno, że Watson na trzy lata trafi do znajdującego się w stanie Nowy Jork Rensselaer Polytechnic Institute (RPI). Superkomputer będzie tam obiektem badań i jednocześnie sam będzie studiował angielski i matematykę. Ciekawe czy za trzy lata obroni licencjat.

A teraz na poważnie. Kopia Watsona trafi do uczelni, gdzie będzie wykorzystywana przez wykładowców i studentów podczas badań nad sztuczną inteligencją. Jednocześnie Watson sam będzie uczył się angielskiego, analizy danych oraz matematyki. Głównym celem IBM i RPI jest zwiększenie możliwości matematycznych Watsona oraz nauczenie go rozpoznawania i interpretacji nowych słów. Naukowcy mają także poprawić jego umiejętność radzenia sobie z dużymi ilościami nieposegregowanych danych, jakie znaleźć można w Internecie. Wszystko to jest jak najbardziej zrozumiałe, pozostaje jednak pytanie – po co komputerowi lekcje matematyki, skoro maszyna oparta jest w zasadzie właśnie na niej?

Watson nie będzie uczył się arytmetyki ani trygonometrii. Zamiast tego naukowcy chcieliby go nauczyć przeprowadzania dowodów matematycznych. Dla przykładu Watson będzie udowadniał, że pi jest liczbą przestępną, co w tym przypadku nie jest bardzo trudne, ale naukowcy mają nadzieję, że z czasem Watson nauczy się przeprowadzać własne dowody. A wtedy, kto wie? Może superkomputer wyekwipowany w narzędzie do przeprowadzania własnych dowodów udowodni coś, na co jeszcze nie wpadli matematycy.

„Dla nas jest to ogromny krok naprzód,” mówi wiceprezes IBM ds. rozwoju biznesu Michael Henesey. „Uważamy [Watsona] za absolutnie strategiczną technologię przyszłości IBM. Chcielibyśmy oczywiście by ewoluowała, docelowo we współpracy z najlepszymi naukowcami.”

podobne treści