nauka

IBM obiecuje komercjalizację procesorów opartych na nanorurkach węglowych w ciągu sześciu lat

Nie tylko czysty grafen ma potencjał by zastąpić w przyszłości krzem w naszych komputerach, podobne właściwości wykazują nanorurki węglowe, nad których zastosowaniem w tej roli już od dłuższego czasu pracuje IBM. Teraz firma obiecuje, że do roku 2020 wprowadzi takie procesory na rynek.

Obecnie w procesie produkcji najbardziej zaawansowanych procesorów wykorzystuje się technologie 14 nanometrów. To oczywiście bardzo mało, dzięki czemu inżynierowie zajmujący się projektowaniem procesorów mogą upchnąć bardzo dużo tranzystorów na małej powierzchni, ale nie można po prostu w nieskończoność ich zmniejszać – potencjał krzemu powoli się wyczerpuje. Pojawiły się nawet głosy, że już za kilka lat przestanie obowiązywać prawo Moore’a, które mówi, że ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów, jaką można umieścić na układzie scalonym podwaja się co 18 do 24 miesięcy.

IBM najwyraźniej nie jest zachwycone tą perspektywą i już od prawie dziesięciu lat pracuje nad czymś, co w tym zastosowaniu może zastąpić krzem. Jedną z najbardziej obiecujących alternatyw są właśnie nanorurki węglowe, które ukształtowane są z jednoatomowej warstwy grafenu. Technologia opracowana przez IBM pozwala na skonstruowanie pojedynczego tranzystora z sześciu nanorurek węglowych, z których każda ma 1,4 nanometra grubości i około 30 nanometrów długości. Oba końce nanorurek osadzone są w elektrodach dostarczających prąd, a około 10 nanometrów każdej rurki jest odsłoniętych. Pod tą częścią prostopadle przebiega trzecia elektroda, która włącza i wyłącza tranzystor, co odpowiada stanowi 0 lub 1.

IBM twierdzi, że procesory zbudowane z tego typu tranzystorów działałyby nawet pięciokrotnie szybciej od procesorów produkowanych obecnie i zużywałyby trzykrotnie mniej energii elektrycznej. W przeszłości budowano już eksperymentalne procesory i całe komputery opierające się na nanorurkach węglowych, IBM ma teraz nadzieję, że do roku 2020 uda się im skomercjalizować tę technologię.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści