news

IBM 305 RAMAC i pradziadek współczesnych twardych dysków

Kiedy w 1956 roku powstał IBM 305 RAMAC, był jedynym komputerem z twardym dyskiem. Przodek dzisiejszych HDD ważył ponad tonę i zajmował półtora metra kwadratowego powierzchni. Czegoś takiego nie dałoby się za żadne skarby zmieścić w laptopie. Ale to właśnie ten dysk zmienił świat komputerów. Udało mu się bowiem przełamać monopol kart perforowanych.

Często popularność starych technologii wstrzymuje rozwój nowych. We wczesnych latach 50. ubiegłego wieku w świecie komputerów wciąż rządziły karty perforowane – technologia używana od stu lat! Mimo, że były nietrwałe i bardzo nieefektywne, długo pozostały dominującym sposobem przechowywania danych. Aż do pojawienia się IBM 305 RAMAC.

Był to pierwszy komercyjny komputer korzystający z twardego dysku. Na 50 magnetycznych płytach o średnicy 24 cali potrafił przechować zestawy danych o długości pięciu milionów znaków, czyli miał pojemność równoważną 64 tysiącom kart perforowanych. Dziś powiedzielibyśmy, że ten kolos mieścił około 5MB danych. Jego dyski obsługiwane były przez dwa ramiona z głowicami, sterowane z pomocą lamp elektronowych.

Postęp, jaki się dokonał, był ogromny. RAMAC był wstanie czytać dane z różnych urządzeń wejścia, w tym kart perforowanych, a następnie mógł je zapisywać z niewiarygodną prędkością. Co istotniejsze, był pierwszym komputerem oferującym swobodny dostęp do przechowywanych danych. Wcześniej używane taśmy magnetyczne musiały być odtwarzane od początku do końca, by móc znaleźć potrzebne informacje. Porównaj sobie jak długo szukasz ulubionego utworu na kasecie magnetofonowej, a jak szybko znajdujesz kawałek na płycie CD. Właśnie taki nastąpił postęp w szybkości dostępu do danych. A jeśli mówimy o dużej firmie, przechowującej olbrzymie zasoby danych z księgowości czy kadr, szybkość naprawdę zyskuje na znaczeniu.

Oto jak IBM reklamował swój komputer w roku 1956:

Do 1961 roku, gdy zakończono produkcję, IBM wyprodukował ponad tysiąc egzemplarzy 305 RAMAC. Firmy wynajmowały komputery za sumę 3 200 dolarów miesięcznie. Ale ilość danych, jakie taki komputer był w stanie przechować, oraz prędkość, z jaką można było uzyskać do nich dostęp sprawiała, że firmy chętnie z nich korzystały. I to pieniądze wykładane przez te firmy przyczyniły się do rozwoju twardych dysków i zmniejszenia ich od giganta z 305 RAMAC, aż do maleństw schowanych w naszych gadżetach. [Wikipedia i Newsweek]

podobne treści