naukaprogramy

I Ty możesz zostać łowcą planetoid

Poszukiwanie asteroid potencjalnie zagrażających Ziemi nie jest rzeczą łatwą. Nie chodzi nawet o to, że jako ludzkość nie mamy narzędzi do obserwacji nieba, bo tych akurat nie brakuje – problemem jest analiza zebranego materiału. Dlatego NASA uruchomiła aplikację, dzięki której każdy może pomóc w ich identyfikacji.

Choć w bazie danych JPL znajduje się ponad 670 tysięcy planetoid, szacuje się, że w samym głównym pasie planetoid może się znajdować ich od 1,1 miliona do nawet 1,9 miliona. A szacunki te obejmują jedynie obiekty, które mają średnicę co najmniej 1 kilometra. Planetoidy występują jednak w całym Układzie Słonecznym, a orbity wielu z nich przecinają orbitę Ziemi. Choć na razie nie wykryto obiektu, który zagrażałby nam bezpośrednio, przypadki takie jak słynny meteoryt czelabiński dobitnie przypominają o tym, że zagrożenie potencjalnie niebezpieczną kolizją istnieje. Dlatego tak ważne jest wczesne jego wykrycie.

A od teraz każdy może włączyć się w ten wysiłek. We współpracy z Planetary Resources, NASA uruchomiła aplikację, której zadaniem jest zaangażowanie zwykłych użytkowników w proces identyfikacji planetoid.

Aplikacja działa w ten sposób – zbierane przez teleskopy dane są wstępnie sortowane przez algorytmy, które na seriach zdjęć z ziemskich teleskopów wyszukują potencjalne planetoidy. Zadaniem użytkowników jest potwierdzenie tych danych. W tym celu, poza analizą zdjęć, mogą też wykorzystać własny teleskop. Aplikacja zidentyfikuje obiekty, które już znajdują się w astronomicznych bazach danych, wygeneruje też zgłoszenie nowego obiektu do odpowiedniej instytucji.

podobne treści