newsWiadomość główna

Hyperloop powstanie też w Polsce?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Spółka Hyper Poland zamierza podjąć się wyzwania i zbuduje w naszym kraju testowy odcinek Hyperloop. Będzie to możliwe dzięki zawarciu porozumienia z Instytutem Kolejnictwa.

Jak podaje Gazeta, spółka Hyper Poland podpisała z Instytutem Kolejnictwa list intencyjny w sprawie budowy w Polsce testowego odcinka Hyperloop.

„Uważamy, że Polska jest doskonałym miejscem na rozwój technologii Hyperloop. Nasz kraj należy do grupy najszybciej rozwijających się europejskich gospodarek. Dzięki działaniom Hyper Poland, Polska jest jednym z czołowych krajów na świecie z realną szansą na powstanie tego nowego środka transportu,” mówi Krzysztof Tabiszewski, prezes spółki. „Hyper Poland uważa rozpoczęcie współpracy z Instytutem Kolejnictwa za istotny kamień milowy w projekcie polskiego Hyperloopa. Rozwiązania opracowane i zbadana przez lata na kolei stanowią znakomitą bazę do rozwoju technologii Hyperloop.”

Podobnego zdania jest Andrzej Żurkowski, Dyrektor Instytutu Kolejnictwa:

„Hyperloop to ambitne wyzwanie i wymaga wykorzystania zasobów właśnie takich, jak Instytut Kolejnictwa. Sami chcemy brać udział w tej globalnej rewolucji transportowej, zwiększając tym samym polski wkład w jej realizację.”

Niestety szczegóły projektu, takie jak budżet, lokalizacja czy termin jego realizacji, nie zostały na razie podane, ale entuzjazm jest uzasadniony. Zwłaszcza, że Polska jest krajem dość rozległym i w przeważającej większości nizinnym – w takich warunkach budowa Hyperloop powinna być najtańsza, a wpływ błyskawicznego transportu najbardziej widoczny. Jeśli uda się zbudować testowy tor i jeśli eksperymenty tam prowadzone przełożą się w przyszłości na budowę prawdziwych tras Hyperloop w Polsce, możemy stać u progu prawdziwej transportowej rewolucji.

Oczywiście niewiadomych jest jeszcze sporo, ale trzymać kciuki za powodzenie projektu można już teraz.

Ilustracja: Hyper Poland

podobne treści