news

Hyperloop One przedstawia swój pomysł na połączenie Europy

Wczoraj w Amsterdamie odbyła się prezentacja, podczas której Hyperloop One przedstawiło pomysły na potencjalne trasy hyperloopów, które mogłyby przecinać nasz kontynent. Jedna z rozważanych tras przebiega przez Polskę.

Jakiś czas temu Hyperloop One zaczęło zbierać w USA zgłoszenia od miast, które chciałyby pojawić się na mapach projektowanego systemu szybkiego transportu. Opierając się na tych zgłoszeniach, firma stworzyła hipotetyczną sieć hyperloopów, które byłyby technicznie możliwe do skonstruowania, a jednocześnie sensowne z ekonomicznego punktu widzenia. Teraz Hyperloop One zaprezentowało podobne, hipotetyczne na razie trasy, łączące europejskie miasta.

Hyperloop One rozważa dziewięć potencjalnych tras przebiegających przez Europę. Różniłyby się one oczywiście długością oraz stopniem wykorzystania istniejącej już infrastruktury – od liczącej 90 kilometrów trasy łączącej Helsinkami z Tallinem proponowanym tunelem, do pętli liczącej prawie 2 tysiące kilometrów, która mogłaby oplatać Niemcy, a która w sporej części swojej trasy mogłaby być zbudowana nad istniejącymi autostradami.

Główna, kontynentalna część trasy mogłaby też posiadać odnogę w Holandii, a przez Polskę mogłaby zostać przeprowadzona nitka długości 415 kilometrów łącząca Niemcy z państwami bałtyckimi i dalej z Finlandią. Hyperloop One rozważa także kilka innych, nie połączonych ze sobą tras, jak na przykład połączenie pomiędzy Korsyką a Sardynią, Hiszpanią a Maroko czy trzy różne trasy w Wielkiej Brytanii.

Na razie to tylko pomysły i początki studiów teoretycznych, w końcu sama technologia hyperloop właściwie jeszcze nie powstała, ale może w przyszłości zostanie on zrealizowany.

Ilustracje: Hyperloop One

podobne treści