sprzętwynalazki

Hybrydowy dysk o grubości 5 milimetrów

Dyski SSD mają masę zalet oraz dwie zasadnicze wady. Pierwszą z nich jest ich nadal stosunkowo wysoka cena, drugą relatywnie niewielka pojemność. Oczywiście jeśli porównywać je do dysków HDD. Dyski hybrydowe mają za zadanie połączyć najlepsze cechy obu rozwiązań.

Chodzi o to by pamięć masowa miała pojemność dysków twardych ale czas dostępu do danych porównywalny z pamięcią SSD. Tego typu hybrydowe dyski są już dostępne na rynku od kilku lat, ale nikomu nie udało się zmniejszyć ich do takich rozmiarów jak opracowany przez singapurską agencję A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) dysk A-Drive.

A-Drive jest dyskiem 2,5 cala o grubości 5 milimetrów i, jeśli agencji uda się znaleźć firmę, która chciałaby produkować jej dyski na masową skalę, ma być tańszy od aktualnie wykorzystywanych dysków SSD, zapewniając jednocześnie podobne możliwości oraz pojemność tradycyjnych dysków twardych.

Talerz dysku A-Drive może mieć pojemność nawet 1 TB, podczas gdy znajdujący się w obudowie dysk SSD ma 32 GB. Grubość dysku udało się zmniejszyć dzięki opracowaniu nowego napędu talerzy, który dodatkowo zużywa 70% mniej prądu, jest cichszy i bardziej efektywny.

Agencja ma nadzieję, że dyski ich pomysłu znajdą zastosowanie w ultrabookach, bazach danych oraz w tabletach.

[Gizmag]

podobne treści