news

Huragan Nicole zatopi nowojorskie metro?

Labirynt linii i stacji metra w Nowym Jorku wyposażony jest w zaledwie 700 pomp. Niektóre z nich mają sto lat.

Obecnie radzą sobie całkiem dzielnie, zważywszy że w słoneczny dzień wypompowują 50 milionów litrów wody. W słoneczny dzień! W deszczowy znacznie więcej.

Nowojorska Metropolitan Transportation Authority (MTA), odpowiedzialna za sprawne działanie systemu, funkcjonuje w nieustannym strachu, że tropikalny sztorm zatopi całe metro. Już w 2006 roku pracownik MTA Peter Velasquez Jr. powiedział: „Połączenie deszczu i wiatru sprawiłoby, że cały system stanie. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Modlę się o to”.

Hydraulicy czuwający nad systemem muszą być w ciągłym pogotowiu. Niecałe 200 osób szykuje się do interwencji na stacjach, na których pojawia się woda. Hydraulicy instalują wtedy przenośne pompy, by zaradzić sytuacji na bieżąco. Praca niesie wielkie niebezpieczeństwo, ponieważ trzecia szyna znajduje się pod napięciem 625 woltów. Pracownikom MTA codziennie grozi śmierć.

W latach 1990. doszło do zalania stacji pomiędzy 125 Ulicą i St. Nicholas Avenue. Przyczyną była awaria wodociągów. Aby osuszyć stację potrzebni byli nurkowie i pociąg z napędem diesel. Wypompowanie wody trwało tydzień, usunięto 100 milionów litrów cieczy.

New York's Subway May Not Survive Tropical Storm Nicole

Aby sparaliżować metro, nie potrzeba wielkiego zalania. Wystarczy, by woda podniosła się ponad poziom awaryjny, co oznacza, że pompy nie radzą sobie z usuwaniem wody na bieżąco. Metro zostało zamknięte w 2004 roku, kiedy Huragan Frances przyniósł opady 10 centymetrów wody na godzinę. Podobne zdarzenie miało miejsce w 2007 roku, z powodu niewiele większych opadów:

Pompy MTA radzą sobie tylko z opadami nieprzekraczającymi 7 centymetrów na godzinę. Nadchodzący dziś nad północno-wschodnie stany USA huragan Nicole niesie 25 centymetrów opadów na godzinę i prędkość wiatru przekraczającą 100 km/h.

Pozostaje się modlić. [Jesus Diaz/giz, NOAA, New York Sun, NYT, WSJ]

podobne treści