news

Hulajnogą elektryczną pojedziemy nie szybciej niż 25 km/h

Elektryczne hulajnogi stają się coraz bardziej popularne, coraz częściej też zdarzają się wypadki z ich udziałem. A ponieważ do tej pory ich sytuacja nie byłą regulowana w polskim prawie, pojawiła się konieczność jakiegoś uregulowania ich sytuacji.

Pierwsze zaczęły na to zwracać uwagę samorządy, którym nie podobają się zostawiane na chodnikach urządzenia. Teraz poznaliśmy założenia ustawy, która ma uregulować hulajnogi na poziomie ogólnopolskim.

Przygotowywany przez rząd projekt ustawy zakłada, że hulajnoga elektryczna to pojazd z silnikiem elektrycznym o mocy do 250W i wadze do 20 kilogramów. Nie będą one mogły być dłuższe niż 1,25 metra ani szersze niż 90 centymetrów. Maksymalna prędkość, z jaką będą się one mogły poruszać to 25 km/h.

Według projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury, użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą traktowani jak rowerzyści, więc będą mogli poruszać się po ścieżkach rowerowych. A nawet musieli się po nich poruszać, jeśli ścieżka rowerowa będzie wytyczona obok chodnika. Minimalny wiek, od jakiego będzie można korzystać z tego rodzaju pojazdów ustalono na 10 lat.

W założeniu projekt porządkujący sytuację prawną hulajnóg elektrycznych oraz ich użytkowników ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach.

Ilustracja: Lime

podobne treści