naukasmartfonytablety

Huawei zainwestuje miliardy dolarów w badania i rozwój

Huawei nie zamierza wcale dać przypiąć sobie łatki chińskiej podróbki – IDG News donosi, że przedsiębiorstwo zwiększa budżet przeznaczony na badania i rozwój w roku 2012 aż o 20% do 4,5 miliarda dolarów. Wszystko to w nadziei wprowadzenia na rynek nowych „przełomowych” technologii.

Jedną z nich jest zapowiadana przez Johna Roese’a, szefa północnoamerykańskiego centrum badawczego Huawei, technologia bezdotykowej obsługi urządzeń mobilnych. „A co jeśli wykorzystać kamery w smartphone’ach i tabletach do odczytywania ruchów rąk? Wyobraźcie sobie, że zamiast dotykać swojego smartphone’a moglibyście wchodzić z nim w interakcję w pełnym trójwymiarze,” powiedział Roese. Do spełnienia takiej wizji potrzebny jest mocny procesor oraz dwie kamery skierowane na użytkownika.

Huawei nie myśli jedynie o rozwoju sprzętu – chciałoby także sprawić, że przechowywanie plików w chmurze stałoby się dużo tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Firma już teraz współpracuje z ośrodkiem CERN, który wykorzystuje system autorstwa Huawei do przechowywania w chmurze 15,360 TB.

Nic nie wiadomo na temat tego kiedy badania prowadzone przez Huawei miałyby doprowadzić do powstania konkretnych produktów.

A tak na marginesie. Huawei – prywatna chińska firma telekomunikacyjna wydaje 4,5 miliarda dolarów na badania. W przeliczeniu na złotówki to około 14,22 miliardów złotych. Dla porównania w zeszłym roku wydatki budżetowe RP na badania i naukę wyniosły 9,5 miliarda złotych, z czego większość pieniędzy (7,5 miliarda złotych) przeznaczona została na finansowanie działalności uczelni publicznych. Na wspieranie badań naukowych wydaliśmy więc 2 miliardy złotych.

[Computerworld via The Verge]

podobne treści