news

Huawei wycofuje się z USA

Huawei, chińska spółka, która może pochwalić się drugimi na świecie przychodami ze sprzedaży urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, przestanie sprzedawać je w USA. Decyzja Huawei podyktowana jest najprawdopodobniej tym, że firmie nie udało się zmienić „podejrzliwego” nastawienia największych amerykańskich odbiorców do ich produktów.

Stało się tak między innymi za sprawą raportu komisji Kongresu, którego jawną część opublikowano w październiku zeszłego roku. Raport stwierdzał, że ekspansja chińskich firm telekomunikacyjnych na amerykański rynek stwarza realne zagrożenie dla USA, ponieważ ich elektronika może zostać wykorzystana do szpiegostwa przemysłowego na rzecz Chin. Komitet, który pracował nad raportem zalecił wtedy, by USA blokowały wszystkie próby przejęć amerykańskich firm podejmowane przez ZTE i Huawei oraz by amerykański rząd nie kupował sprzętu ich produkcji. Podobne wytyczne skierowano do amerykańskich firm telekomunikacyjnych.

W przypadku Huawei zalecenia najwyraźniej odniosły skutek. Pod koniec marca Sprint Nextel oraz japoński SoftBank złożyły zapewnienia przed senacką komisją do spraw wywiadu, że jeśli dojdzie do fuzji tych firm, nowa spółka nie będzie korzystać ze sprzętu telekomunikacyjnego Huawei. Wcześniej Huawei było zmuszone zrewidować swoje długoterminowe szacunki przychodów z 15 miliardów w roku 2017 do 10 miliardów dolarów.

Huawei oczywiście oficjalnie nie przyzna się do tego, że decyzja o wyjściu z amerykańskiego rynku urządzeń telekomunikacyjnych podyktowana jest obawami o bezpieczeństwo danych przesyłanych za pośrednictwem ich sprzętu. Firma twierdzi, że z powodów „geopolitycznych” nie będzie się już skupiać na rynku amerykańskim. Teraz interesować ją będą inne rynki, ze szczególnym uwzględnieniem Azji i Europy.

Jednak w Europie również może nie być tak łatwo jakby sobie tego życzyli Chińczycy. Na początku kwietnia Komisja Europejska zapowiedziała, że ma zamiar przeprowadzić śledztwo w sprawie naruszania przez Huawei i ZTE zasad konkurencji.

podobne treści