ciekawostki

Huawei proponuje ładowanie dronów przez przekaźniki komórkowe

Targi MWC słyną z premier sprzętu, którymi chwalą się przeróżni producenci, jednak w stolicy Katalonii prezentowane są również inne innowacje. Przykładowo, w tym roku Huawei prezentuje swój pomysł na bezprzewodowe ładowanie dronów z przekaźników telefonii komórkowej.

Na razie jest to tylko koncept technologii, a nie gotowe rozwiązanie, ale brzmi ono interesująco. Huwei X Labs pracuje nad tym pomysłem we współpracy z China Mobile. Zespół, który się niem zajmuje, postanowił przyjrzeć się dwóm największym problemom, jakie, ich zdaniem, borykają drony wykorzystywane do inspekcji przekaźników telefonii komórkowej. Pierwszy z nich to ograniczony czas pracy baterii, drugim zakłócenia sygnału GPS wywoływane przez przekaźniki.

Rozwiązaniem miałoby być wzmocnienie sygnału GPS przez instrumenty przekaźnika i przesyłanie danych bezpośrednio do dronów. Jednocześnie mogłyby one być ładowane bezprzewodowo, co rozwiązywałoby drugi problem.

Firma ma nadzieję, że w przyszłości technologia bezprzewodowego ładowania będzie na tyle zaawansowana, by dron nie musiał w ogóle lądować w celu naładowania akumulatorów. Na razie jednak jest to pieśń przyszłości. Z drugiej strony, jeszcze kilka lat temu mało kto przewidywał, że będzie można naładować telefon po prostu kładąc go w pobliżu bezprzewodowej ładowarki.

Zdjęcie: Flickr/locomotive8

podobne treści