news

Huawei prezentuje HarmonyOS

Tak jak wcześniej podejrzewano, podczas Huawei Developer Conference 2019 chińska firma zaprezentowała swój system operacyjny. Choć w przeciekach nazywano go Hongmeng, na Zachodzi znany będzie jako HarmonyOS.

Kiedy w maju tego Huawei straciło dostęp do Androida, pojawiły się informacje, że chińska firma już od jakiegoś czasu pracuje nad własnym systemem operacyjnym, który mógłby pozwolić na uniezależnienie się od systemu Google. Od tamtego czasu co prawda sytuacja się trochę zmieniła, a restrykcje nałożone przez USA na współpracę z chińską firmą zostały złagodzone, ale Huawei i tak zaprezentowało własny system operacyjny. Który jednak raczej Androida bezpośrednio nie zastąpi.

Przynajmniej nie całkowicie i nie od razu. Jak zapowiadają przedstawiciele Huawei, HarmonyOS to modularny i oparty na mikrojądrze system operacyjny, który został stworzony z myślą o pracy na różnych urządzeniach, takich jak smartphone’y, smartwatche, inteligentne urządzenia IoT czy też komputery. Huawei chwali się, że jego oprogramowanie jest szybsze i bezpieczniejsze niż Android.

Jak twierdzi Richard Yu, dyrektor generalny Huawei, HarmonyOS to coś zupełnie innego niż Android:

„Chcemy opracować jedną platformę, którą deweloperzy będą mogli sami dostosować do potrzeb konkretnych urządzeń.”

Huawei chwali się, że szybkość systemu udało się osiągnąć zupełnie innemu sposobowi alokacji zasobów niż w przypadku Androida i innych systemów opartych na Linuxie. Na razie trudno to zweryfikować, ale ponieważ projekt zostanie udostępniony wszystkim na otwartej licencji, zapewne niebawem pojawią się dokładniejsze porównania.

Chińska firma nadal będzie sprzedawać smartphone’y działające pod kontrolą Androida. Podczas konferencji HarmonyOS ma zostać przedstawione na eksperymentalnych telewizorach marki Honor. Później trafi na inteligentne wyświetlacze Huawei Vision, a jeszcze później do zegarków i komputerów w pojazdach.

Ilustracja: Flickr/Grid Engine

podobne treści