newssprzęt

Huawei prezentuje akumulator litowo-jonowy wspomagany grafenem

Watt Laboratory, oddział Centralnego Instytutu Badawczego Huawei, postanowiło pochwalić się nowym akumulatorem. Zaprezentowana przez chińską firmę konstrukcja opiera się co prawda na technologii akumulatorów litowo-jonowych, ale może ona wytrzymać dużo wyższe temperatury niż zwykłe akumulatory tego typu.

Jak twierdzi Yangxing Li, główny naukowiec Watt Laboratory, było to możliwe, dzięki zastosowaniu trzech opracowanych przez firmę nowych technologii. Pierwsza z nich polega dodaniu specjalnych dodatków do elektrolitu, których zadaniem jest spowolnienie reakcji chemicznych zachodzących w akumulatorze w wysokich temperaturach. Druga to zastosowanie powiększonych kryształów NMC (związek litu, niklu, manganu, kobaltu i tlenu stosowany w katodach), których zadaniem jest zwiększenie stabilności termicznej. Trzecią jest zastosowanie grafenu do chłodzenia, dzięki czemu ciepło odprowadzane jest dużo bardziej efektywnie.

Według Chińczyków, dzięki zastosowaniu tych technologii, nowe akumulatory mogą działać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co jest wynikiem aż o 10 stopni wyższym, niż temperatury, w których bez problemów mogą działać obecne akumulatory litowo-jonowe. Yangxing Li dodaje, że w przeprowadzonych przez Watt Laboratory testach polegających na ładowaniu i rozładowywaniu nowych akumulatorów w wysokich temperaturach, urządzenia utrzymywały o 5 stopni niższą temperaturę pracy, niż zwykłe akumulatory litowo-jonowe. Dodatkowo po 2 tysiącach cykli ładowania akumulatory zachowały ponad 70 procent swojej początkowej pojemności.

Na razie nie wiadomo kiedy takie akumulatory mogłyby pojawić się w urządzeniach mobilnych chińskiej firmy, ale Watt Laboratory poinformowało też o tym, że jeszcze przed końcem tego roku na rynku zadebiutuje smartphone Huawei korzystający z opracowanej przez nich technologii ulepszonego szybkiego ładowania. Według nich akumulator o pojemności 3000 mAh będzie można w ciągu pięciu minut podładować do prawie połowy.

Zdjęcie: Fickr/AndyArmstrong

podobne treści