wynalazki

Huawei pracuje nad technologią, dzięki której ładowanie smartphone’a może trwać kilka minut

Baterie współczesnych urządzeń mobilnych bardzo często są ich piętą achillesową. Dlatego wielu producentów prowadzi intensywne badania nad zwiększeniem ich żywotności lub zmniejszeniem czasu ich ładowania. Do tej ostatniej kategorii należy najnowsze osiągnięcie Huawei, które chwali się, że może naładować baterię do prawie połowy jej pojemności w ciągu pięciu minut.

Chiński producent opracował baterię litowo-jonową wykorzystującą anodę pokrytą grafitem. Huawei twierdzi, że dzięki takiemu układowi jest w stanie naładować prototypową baterię o pojemności 3000 mAh, czyli mniej więcej o takiej, jaką znaleźć można w wielu urządzeniach, do 48 procent w ciągu pięciu minut. Mniejszy prototyp, bo o pojemności 600 mAh, może zostać naładowany do 68 procent w ciągu dwóch minut.

Choć osiągnięcie Huawei jest imponujące, nie należy spodziewać się, by w najbliższej przyszłości trafiło do naszych gadżetów – na nagraniu, na którym Chińczycy chwalą się swoim osiągnięciem widać, że do osiągnięcia takiego rezultatu wykorzystują też specjalną, dość dużą, ładowarkę.

Dużo szybciej można za to spodziewać się pojawienia takich innowacji, jak na przykład trzeciej wersji technologii Quick Charge, która ma pojawić się w chipach Qualcommu w przyszłym roku. Według zapowiedzi amerykańskiej firmy, optymalizacja algorytmów pozwoli na naładowanie baterii do poziomu 80 procent w ciągu trzydziestu pięciu minut.

podobne treści