biznesWiadomość główna

Huawei i ZTE zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA

Przynajmniej takie wnioski płyną z raportu, który powstał po śledztwie przeprowadzonym przez Kongres.

Śledztwo trwało rok a z raportu, który w jego efekcie powstał, wynika, że ekspansja chińskich firm telekomunikacyjnych na amerykański rynek stwarza dla USA realne zagrożenie ponieważ chińska elektronika może zostać wykorzystana do szpiegowania Amerykanów. Choć raczej chodzi o szpiegostwo przemysłowe.

Jakby sami tego nie robili. Ale na terenie USA monopol na szpiegowanie ma widać rząd.

Komitet, który pracował nad raportem zaleca, by USA blokowały wszystkie próby przejęć amerykańskich firm podejmowane przez ZTE i Huawei oraz zaleca by amerykański rząd nie kupował sprzętu ich produkcji. Podobne wytyczne skierowano do amerykańskich firm telekomunikacyjnych.

Już w marcu tego roku były doradca ds. bezpieczeństwa Białego Domu twierdził, że urządzenia elektroniczne produkcji chińskiej mogą zawierać furtki, które pozwalają chińskim hackerom szpiegować użytkowników. Nie wskazywał on jednak na żadne konkretne firmy.

Tym razem oskarżenia wysuwane są wobec konkretnych korporacji a i ich kaliber jest dużo większy.

„Po prostu nie możemy powierzyć tak ważnych systemów firmom, które znane są ze swoich powiązań z państwem chińskim, państwem, które jest największym sprawcą cyberataków wobec USA,” stwierdził Mike Rogers, przewodniczący komitetu, który przygotowywał raport.

Zarówno ZTE jak i Huawei wielokrotnie zaprzeczały, że ich sprzęt pozwala rządowi ChRL na inwigilację użytkowników. Ich przedstawiciele twierdza, że sam raport jest wynikiem uprzedzeń kongresmenów.

Obie firmy planowały ekspansję na amerykański rynek, w świetle tych zaleceń komisji, nie jest to już takie pewne.

Niezależnie od tego co ustalili Amerykanie, szkoda, że u nas nikt nie interesuje się tym, kto produkuje infrastrukturę telekomunikacyjną. Dobrze byłoby sprawdzić ich ustalenia.

[Wall Street Journal]

podobne treści