news

HTML5 kontra Flash: starcie programów do animacji

Po premierze iPada, mówi się o HTML5 jako o następcy Flasha jako narzędzia do zamieszczania animacji w sieci. Czy słusznie?

Jan Ozer ze Streaming Learning Center postanowił przeprowadzić prywatny test, sprawdzający zużycie procesora przy umieszczaniu filmów h.264 na stronach internetowych za pomocą HTML5  i Flasha. Korzystał z różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. Wyniki eksperymentu nie były dobre dla żadnego systemu.

Problem z HTML5 jest taki, że wiele przeglądarek nie czyta filmów h.264. Dzięki kartom graficznym pecetów, Flash działa na nich szybciej niż na Makach.

Nie zanosi się na rozwiązanie tego problemu. Wydawca Flasha – Adobe – twierdzi, że Apple nie chce udostępnić im interfejsu do OS X, dzięki któremu mógłby ułatwić działania Flasha na Makach. Dlatego zużycie procesora na pecetach jest znacznie mniejsze.

Przeglądarki także mają swoje wytłumaczenie. Mozilla mówi, że nigdy nie będzie obsługiwać filmów h.264, nawet gdyby Microsoft zrobił to w Internet Explorer 9, ponieważ wielu użytkowników nadal korzysta z IE 6, który nigdy nie będzie ich obsługiwał. 

Flash używany jest dziś do prezentacji reklam i innych dynamicznych elementów, co można by także zrobić za pomocą połączenia HTML5 i Javascript, ale wtedy będzie problem z przeglądarkami… Teoretycznie HTML5 jest szybszy, ale różnice w zużyciu procesora to na razie najmniejszy z problemów w tej historii. [Jan Ozer, ReadWriteWeb]

podobne treści