wynalazki

HRP-5P: Japoński robot-budowlaniec

Każdy, kto kiedykolwiek robił remont mieszkania, wie, jak czasochłonne i męczące jest to zajęcie. Niezależnie od tego, czy robi się to osobiście, czy wynajmuje tak zwanych fachowców. Nic dziwnego, że na całym świecie trwają prace and zautomatyzowaniem tej czynności. A na pierwszy plan wysuwają się w tym zakresie Japończycy ze swoim robotem HRP-5P.

Japoński National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) opracował humanoidalnego robota, który ma potencjał do tego, by zastąpić wszystkich fachowców tego świata. Nazywa się on HRP-5P i jest to ponad 100 kilogramów siłowników i elektroniki, które płynnie operują przedmiotami o masie do 13 kilo.

Robotem sterują algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwalają mu wykonywać pomiary, rozpoznawać obiekty, planować i wykonywać działania. Wszystko to obsługując narzędzia, które wykorzystują ludzie. Jednocześnie HRP-5P jest bardziej wszechstronny od budowlańca, którego stawy mają ludzkie ograniczenia, podczas gdy ten robot może obrócić swój tors aż o 300 stopni w pasie.

AIST opublikował w serwisie YouTube nagranie prezentujące część możliwości HRP-5P , który w tym wypadku wznosi ściankę działową. Co prawda, roboty mają być odpowiedzią na coraz bardziej starzejące się japońskie społeczeństwo, ale dzięki tym badaniom zbliżymy się do wizji przyszłości, w której drukarka drukarka 3D wydrukuje ściany, mechaniczna ekipa wykończeniowa zajmie się kładzeniem instalacji, glazury i malowaniem.

podobne treści