ciekawostkigadżety

HP robiło smartwatche zanim stało się to modne

Na długo przed tym zanim pojawiły się pierwsze doniesienia o zegarku iWatch, a Samsung zaczął reklamować swoje inteligentne zegarki w polskich galeriach handlowych, HP stworzyło zegarek HP-01, który śmiało można nazwać przodkiem wszystkich dzisiejszych gadżetów tego typu. Dziś kosztuje on dużo więcej, niż najnowsze smartwatche.

Choć połączenie zegarka i kalkulatora najczęściej kojarzy się nam dziś z Casio, to właśnie Hewlett-Packard jako pierwszy zbudował takie urządzenie. W roku 1977 wyposażony w 9 diod LED zegarek HP-01 był nowością, za którą zapłacić trzeba było od 650 do 850 dolarów (równowartość dzisiejszych 2500-3300 dolarów). Co prawda dziś raczej nikt nie chciałby zapłacić tyle za urządzenie, które wyświetla datę, posiada stoper oraz funkcję kalkulatora, ale trzeba pamiętać, że były to pierwsze eksperymenty z tego typu technologią. Produkcja HP-01 została zakończona w 1979 roku.

Obecnie pierwszy zegarek-kalkulator HP jest już tylko ciekawostką i przedmiotem kolekcjonerskim i, jako taki, nie należy do najtańszych. Jeśli macie ochotę na zakup działającego fragmentu historii elektroniki musicie przygotować się na niemały wydatek – jeden z niewielu dostępnych modeli HP-01 jest właśnie do kupienia na eBay’u za „jedyne” 14500 dolarów.

Zdjęcie: LED-Forever

podobne treści