design

HP przestanie blokować nieorginalne kartridże

Takiego obrotu sprawy raczej nikt się nie spodziewał – po kontrowersjach związanych z zablokowaniem przez HP z możliwości korzystania w drukarkach z kartridżów innych producentów, firma zdecydowała się jednak zmienić swoją politykę. Przynajmniej na jakiś czas.

Sprawa stałą się głośna w połowie września, kiedy to użytkownicy na całym świecie zaczęli zgłaszać problemy z działaniem drukarek HP – z dnia na dzień zaczęły one wyświetlać komunikat o brakującym lub uszkodzonym kartridżu. Dość szybko firma przyznała się do tego, że właściwie nie jest to błąd, ale zaprogramowane działanie zaktualizowanego kilka miesięcy wcześniej firmware’u drukarek, które po pewnej dacie miały przestać współpracować z kartridżami innych producentów.

Jak nietrudno się domyślić, takie działanie nieszczególnie spodobało się klientom. Potrzeba było jednak trochę czasu, by ktoś z kierownictwa HP zdał sobie z tego, że wizerunkowe skutki podjęcia takiej decyzji (głównie przez sposób, w jaki została ona wprowadzona w życie), są dla firmy tragiczne. Dlatego HP wystosowało kolejny komunikat, w którym przeprasza użytkowników i przyznaje, że powinno było uprzedzić użytkowników o wprowadzanych zmianach. Firma zapowiedziała także, że już niebawem pojawi się opcjonalna aktualizacja firmware’u drukarek, która przywróci możliwość korzystania z nieoryginalnych kartridżów.

HP wycofuje się więc rakiem ze krytykowanych przez klientów pomysłów? Nie do końca. W tym samym komunikacie firma zapowiada, że będzie kontynuowała działania mające na celu „zachowanie integralność naszych systemów drukujących oraz ochronę naszej własności intelektualnej, łącznie z metodami weryfikacji, które mogą zapobiegać działaniu materiałów niektórych firm”. Oczywiście w trosce o dobro klienta. Można się więc założyć, że pomysł wróci za jakiś czas. Tylko tym razem HP poinformuje o nim wcześniej.

podobne treści