biznes

HP blokuje korzystanie z kartridżów innych niż firmowe

W ubiegłym tygodniu tysiące drukarek HP na całym świecie nagle wyświetliło jeden i ten sam błąd – na ich wyświetlaczach pojawił się komunikat, że zasobnik z tuszem jest uszkodzony i konieczna jest jego wymiana. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nie była to prawda. A przynajmniej nie cała, ponieważ, błąd pojawiał się tylko w przypadku kartridżów innych niż firmowe.

Okazało się też, że właściwie nie jest to błąd, tylko celowe działanie HP. Po licznych skargach klientów, firma przyznała w końcu, że wyświetlanie tych wiadomości zostało celowo zaprogramowane z wyprzedzeniem w aktualizacji firmware drukarek firmy, która pojawiła się kilka miesięcy temu. Po osiągnięciu zaprogramowanej daty, drukarki po prostu wyświetlają ten komunikat jeśli wykryją kartridż nie posiadający oryginalnego chipu zabezpieczającego HP.

Według firmy, zablokowanie możliwości korzystania z tuszu innych producentów było konieczne by „chronić innowacje i własność intelektualną”, oraz usprawniło komunikację pomiędzy zasobnikiem z tuszem a sprzętem. Trudno stwierdzić ile prawdy jest w tych tłumaczeniach, ale taki ruch, a przede wszystkim podanie jakichkolwiek wyjaśnień dopiero po otrzymaniu setek skarg, nie było przejawem najlepszej komunikacji pomiędzy firmą a klientami.

Nietrudno jednak domyślić się dlaczego HP zdecydowało się na tak kontrowersyjne działanie – tusz do drukarek jest stosunkowo drogi, a  firma chce upewnić się, że pieniądze z jego sprzedaży będą płynąć do niej, a nie do producentów zamienników. Tylko czy takie zachowanie spodoba się klientom, którzy za tusz ten ostatecznie płacą?

podobne treści