programysmartfonyWiadomość główna

HomeOS: inteligentny dom Microsoftu

Technologia będzie coraz bardziej integrowała się z naszym życiem. Dlatego Microsoft już teraz eksperymentuje z oprogramowaniem HomeOS, służącym do zarządzania domem.

HomeOS, system operacyjny inteligentnego domu, zaprojektowany został by stać się centrum wszystkich sieci domowych i podpiętych do nich urządzeń. Ma także ułatwić pisanie aplikacji zewnętrznym deweloperom. Jednak największą przeszkodą stojącą na drodze do stworzenia inteligentnego domu, jest unifikacja urządzeń elektrycznych, które muszą zacząć się ze sobą komunikować. Choć pojawiały się już lodówki z WiFi, nie można na razie oczekiwać od lampki nocnej by była podłączona do sieci lokalnej.

Eksperymentalna wersja HomeOS uruchamiana jest na małym komputerze, kosztującym 350 dolarów, przez który przechodzą wszystkie komendy. System współpracuje z przełącznikami elektrycznymi, kamerami czy z telewizorem. Microsoft Research zaprezentował prostotę tego rozwiązania przygotowując aplikację HomeMaestro, która pozawala użytkownikowi definiować „zasady”, które uruchamiają pewne zdarzenia – na przykład lampa włączy się kiedy otworzymy drzwi. „Zasady” mogą oczywiście być układane w kolejności dzięki czemu staną się bardziej złożone i zaangażują wiele urządzeń.

Co prawda [email protected] posiada podobną funkcjonalność, ale Microsoft proponuje coś jeszcze – Rule Store (trochę niefortunna nazwa, ale cóż…), miejsce, z którego będzie można ściągnąć gotowe „zasady” i aplikacje zewnętrznych deweloperów obsługujące niszowe urządzenia. Biorąc pod uwagę ilość urządzeń elektronicznych, które już teraz znajdują się w naszych domach, tylko kwestią czasu jest kiedy ktoś naprawdę połączy wszystkie urządzenia w sieć, którą będzie można zarządzać przy pomocy smartphone’u.

[Microsoft Research]

podobne treści