naukawynalazki

HoloLens pomogą NASA badać Marsa

Podczas prezentacji, na której Microsoft pokazał po raz pierwszy swoje gogle HoloLens, firma zaprezentowała nagranie, na którym widać naukowca wykorzystującego prototypowy gadżet do badania skał na powierzchni Marsa. Okazuje się, że nie jest to jedynie chwyt marketingowy – Microsoft wraz z NASA Jet Propulsion Laboratory naprawdę pracują nad oprogramowaniem, które pozwoli naukowcom badać w ten sposób Czerwoną Planetę.

Oprogramowanie, które otrzymało nazwę OnSight, będzie oczywiście wykorzystywało gogle Microsoft HoloLens. Prace nad nim trwają już podobno od roku, a NASA JPL oraz Microsoft mają nadzieję, że naukowcy będą mogli z niego korzystać już w lipcu tego roku.

OnSight ma umożliwić NASA realizację idei teleobecności połączonej z technologią Augmented Reality. W przypadku badania powierzchni Marsa (lub innych ciał niebieskich w przyszłości) przekłada się to na wygenerowanie cyfrowej mapy terenu na podstawie danych przesłanych przez obecne na miejscu urządzenia, ich trójwymiarową wizualizację oraz możliwość sterowania znajdującymi się na miejscu urządzeniami, analizy danych i planowania eksperymentów. Czyli coś, do czego HoloLens wydają się być idealne.

„Dzięki narzędziom, które pozwalają nam zbliżyć się do naszych robotów oraz środowiska, w jakim się one znajdują, możemy w znaczący i ekscytujący sposób zmienić nasze podejście do eksploracji. Dla nas nie jest to rozrywka, ani chwyt marketingowy, uważamy bowiem, że pomoże to nam zdobywać wiedzę szybciej i pewniej, niż poprzez wpatrywanie się w monitory, tak jak to robimy dzisiaj,” stwierdził Jeff Norris, manager projektu OnSight.

NASA ma więc nadzieję, że dzięki wirtualnej obecności naukowcy zyskają lepszą perspektywę na obiekty swojej pracy badawczej, co może zaowocować nowymi odkryciami. Dla Microsoftu jest to raczej możliwość przetestowania HoloLens w wymagającym środowisku, ale także sposób na zwiększenie popularności swojej nowej marki. W końcu kto nie chciałby kupić gogli AR, których używa NASA?

Zdjęcie: NASA JPL

podobne treści