wynalazki

Holograficzny wyświetlacz, który pozwoli rysować w powietrzu

Tradycyjne ekrany raczej nie zostaną w najbliższej przyszłości zastąpione przez holograficzne projektory, ale to nie znaczy, że nie można prowadzić prac również nad tymi drugimi. Tak jak na przykład naukowcy z City University of Hongkong, którzy opracowali nietypowy holograficzny wyświetlacz.

Jest to, a właściwie są to, bo zbudowano w sumie dwa prototypy, niewielki system pozwalający na wyświetlanie trójwymiarowych obrazów, które mogą być oglądane z wielu perspektyw, przez wiele osób jednocześnie. System działa w zasadzie tak samo, jak niektóre systemy tworzone na potrzeby widowisk plenerowych, czyli opiera się na rzutniku oraz aerozolu, w tym wypadku parze wodnej (a właściwie mgle) – manipulując w odpowiedni sposób rzutnikiem oraz małymi generatorami mgły, można tworzyć ruchome, trójwymiarowe hologramy.

Chińscy naukowcy wykorzystali w swoim wyświetlaczu także kamery odpowiedzialne za postrzeganie odległości, dzięki czemu można wchodzić w interakcje z wyświetlaczem i na przykład rysować palcem trójwymiarowe obrazy. System nadal jest trochę za duży, by mógł zmieścić się na droidzie naprawczym, ale kto wie, może w przyszłości będzie standardem.

podobne treści