naukanews

Holograficzna podłoga spycha przechodniów na prawo

Naukowcy z tokijskiego Uniwersytetu Elektrokomunikacji zaprojektowali soczewkowy wzór przeznaczony na posadzki i chodniki. Złudzenie optyczne powstające na podłodze sprawia, że ludzie trzymają się prawej strony korytarza lub chodnika. Wygląda też na to, że może prowadzić do zawrotów głowy.

Wykorzystaną we wzorze technikę znamy z oldskulowych kartek pocztowych z hologramami. Zależnie od kąta patrzenia na powierzchnię, oglądamy inny obraz. Sprawiając wrażenie, że wzór przesuwa się na prawo, naukowcy chcą pokierować ludzi w tę stronę. Dzięki temu ruch na chodniku byłby bardziej zorganizowany. A jak wiadomo, azjatyckie trotuary aż roją się od przechodniów.

Pomysłodawcy hologramu mają nadzieję, że ich pomysł zostanie wprowadzony w życie tam, gdzie pojawia się najwięcej ludzi. [DigInfo TV, OhGizmo!]

podobne treści

  • Anonim

    Nie wypali :) W miejscach gdzie będą to montować, będzie za dużo ludzi by mogli swobodnie patrzeć na podłogę. Gdy będzie pusto .. .nie będzie to potrzebne… a ja by tam byli polacy to i tak wejdą pod prąd.

  • kradnijcom

    A jak by tam byli polacy to… i tak by znikła.

  • stachurka

    No i najciekawsze jest dlaczego w prawo skoro w Japonii jest ruch lewostronny?