wynalazki

Holenderskie przejście dla pieszych ze smartphone’ami

Chodzenie ulicami ze wzrokiem wbitym w ekran smartphone’a nie jest może najrozsądniejsze, ale, nie oszukujmy się, wiele osób tak robi. Zamiast jednak inicjować kolejną kampanię społeczną wymierzoną w to zjawisko, władze holenderskiego miasta Bodegraven postanowiły się do niego przystosować wprowadzając nietypową sygnalizację świetlną.

Tamtejsze władze miejskie postanowiły zainstalować na przejściach dla pieszych dość nietypowe światła. Ich wyjątkowość polega na tym, że światła LED zostały umieszczone na krawędzi jezdni – w taki sposób, by osoby patrzące w dół (na smartphone’a) również je zauważyły.

Nietypowe światła nazywają się +Light Line i zostały opracowane przez holenderską firmę HIG Traffic Systems. Pomijając nietypową lokalizację, światła działają w zasadzie normalnie – światło zielone zapala się zaraz po czerwonym, a przed zapaleniem się światła czerwonego zielone miga przez kilka sekund ostrzegając, że niebawem zmieni się na czerwone.

Na razie w ramach programu pilotażowego, tego rodzaju światła zostały zamontowane w okolicach szkół. HIG Traffic Systems ma jednak nadzieję, że światła w chodnikach udowodnią swoją przydatność, a samo rozwiązanie się przyjmie.

Zdjęcie: HIG Traffic Systems

podobne treści